Kaplica Sykstyńska

Kaplica Sykstyńska

Postprzez manuscriptum » 2 sty 2024, o 10:59

Czy znacie znaczenie wielu ukrytych symboli na freskach w Kaplicy Sykstyńskiej?

Czy wiecie co symbolizuje płaszcz w którym zjawia się Bóg, by stworzyć Adama?

Z pewnością niewielu z Was słyszało, że to metafora ludzkiego mózgu. Jego kształt odzwierciedla struktury mózgu, sugerując głęboką relację między stworzeniem człowieka, a jego zdolnościami intelektualnymi, ludzką inteligencją. Oto Bóg przybywa stworzyć istotę rozumną, myślącą - Adama.

Czy wiecie, że niektórzy badacze skupiają się na symbolice liczb i geometrii w dziełach Michała Anioła. Analizują proporcje i układy geometryczne, szukając ukrytych znaczeń związanych z mistycyzmem i filozofią renesansową.

Niewiele osób wie też, że początkowo sufit kaplicy zdobiło nocne niebo niewiadomego autorstwa, a sam Michał Anioł „wkroczył” do kaplicy w 1508 r. (będąc młodym człowiekiem), a zakończył w 1541 r. (będąc jak sam mówił o sobie, zmęczonym starcem). Uważał się za rzeźbiarza, ale podjął wyzwanie stworzenia fresków. Sklepienie malował leżąc na plecach podwieszony na 20 m. nad ziemią. Na sklepieniu doliczymy się aż 343 różnych postaci, a sam Bóg ukazany jest 6 razy.
A może zastanawialiście się co to za drzewo we fresku „Grzechu Pierworodnego” Michała Anioła, bo z pewnością nie jest to jabłoń.

W Sądzie Ostatecznym Michał Anioł ukazał Boga nie jako starca z brodą, a … przekonajcie się sami! Dostrzeżenie tego wszystkiego potrwa, ale teraz poszczególne sceny biblijne i ich detale można z bliska podziwiać i kontemplować bez wyjazdu do Rzymu, bo w Warszawie pojawiła się przełomowa multisensoryczna Wystawa Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo. Do połowy lutego można podczas 120 minutowego zwiedzania (nie jak w Rzymie zaledwie 15 minut) zgłębiać tajemnice przekazów Michała Anioła. To niepowtarzalna okazja, by obejrzeć zdigitalizowane dzieło, które bez wątpienia jest w czołówce najważniejszych na świecie.
manuscriptum
 
Posty: 1
Dołączył(a): 2 sty 2024, o 10:58

Powrót do Kościoły, muzea, miejsca związane z ikonami - w Polsce i na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron