Przyjmujemy Ikonę Jasnogórską w Warszawie

Przyjmujemy Ikonę Jasnogórską w Warszawie

Postprzez Krzysztof » 22 wrz 2013, o 13:38

Obrazek
Trwa wędrówka Ikony Pani Jasnogórskiej, Która nawiedza nas w naszych wspólnotach parafialnych.
Od soboty 21 września 2013 r. do 7 czerwca 2014 r. Ikona będzie pielgrzymowała w Diecezji Ełckiej.
Relacja z powitania w Suwałkach http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/103549
Obraz będzie wędrował z parafii do parafii i w każdej z nich spędzi dobę. Odwiedzi też szpital i więzienie. Ostatnim przystankiem będzie Ełk, skąd obraz zostanie przewieziony do Giżycka. Słynna ikona pielgrzymuje po całej Polsce od 1957 roku, m.in. z inicjatywy prymasa Stefana Wyszyńskiego. W 1967 r. władze komunistyczne zatrzymały kopię i odesłały ją na Jasną Górę. Obraz powrócił na szlak w 1972 roku.

Warszawa rozpoczyna przygotowania do przyjęcia Ikony 14-15 czerwca 2014 r. (sobota i niedziela)

Dzisiaj 22 września 2013 r. odczytano we wszystkich kościołach Diecezji Warszawskiej
Słowa Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza.

Ze strony: http://www.archidiecezja.warszawa.pl/homepage/?a=6966

W środę, 25 września br. minie 60 lat od uwięzienia przez komunistyczny reżim Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski. Ta smutna rocznica jest okazją do refleksji i modlitwy za Kościół warszawski, ale także modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia. Stale winniśmy powracać do słów "trzeba bardziej słuchać Boga niż ludzi", jakie wypowiedział Ksiądz Prymas przed swoim uwięzieniem.

Bóg, który z cierpienia i ofiary wyprowadza dobro, sprawił, że prymasowskie uwięzienie zaowocowało przygotowaniem Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego i nowenny przed obchodami 1000-lecia chrztu Polski. Sercem nowenny stała się Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej we wszystkich parafiach naszej Ojczyzny.

Aktualnie polskie parafie przeżywają ponowienie tamtej peregrynacji.

My, w naszej Archidiecezji rozpoczniemy nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej 14 i 15 czerwca 2014 roku. Naszym przygotowaniem do tego wydarzenia będzie także nowenna. Chcemy we wszystkich parafiach, wspólnotach i rodzinach dobrze przygotować się do tych uroczystości już teraz i w kolejnych miesiącach.

To duchowe przygotowanie rozpoczynamy właśnie w środę - 25 września br. - w rocznicę aresztowania Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Treścią nowenny będą złożone wówczas i ciągle nie wypełnione do końca Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Rozważajmy je przez kolejne 9 miesięcy w specjalnych nabożeństwach, a po Mszach świętych w każdą niedzielę odmawiajmy wspólnie prymasowski Akt osobistego oddania się Matce Bożej.

Wszyscy kapłani Archidiecezji Warszawskiej - diecezjalni i zakonni - włączą się też w tę modlitwę w swoim kapłańskim gronie w sobotę, 28 września br. Biskupi i księża udadzą się tego dnia na kapłańską pielgrzymkę w Roku Wiary do Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego w Niepokalanowie, aby modlić się za cały Kościół i wszystkie jego sprawy.

Wy, Drodzy Bracia i Siostry, módlcie się za księży, za seminaria i o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Zapraszam wszystkich do tych modlitewnych przygotowań i z serca wszystkim błogosławię.

† Kazimierz Kardynał Nycz
Arcybiskup Metropolita Warszawski
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 365
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

Ikona Jasnogórska odwiedza wspólnoty Archidiecezji Warszawsk

Postprzez Krzysztof » 16 cze 2014, o 20:37

Trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji warszawskiej.

Rozpoczęcie nawiedzenia, z udziałem Episkopatu Polski, odbyło się w niedzielę, 15 czerwca, o godz. 12 w Piastowie.

Szczegóły dostępne są na stronie Archidiecezji Warszawskiej
http://www.archidiecezja.warszawa.pl/homepage/?a=7033

28 września 2014 r., w niedzielę, Ikona nawiedzi Sanktuarium Św. Andrzeja Boboli,
zaś w poniedziałek 29 września 2014 r. parafię domową Pracowni Drogi Ikony Św. Szczepana na Mokotowie.


To druga peregrynacja obrazu jasnogórskiego w archidiecezji warszawskiej, trzecia w samej Warszawie.

Sama idea sporządzenia kopii Ikony Jasnogórskiej i jej pielgrzymowania po polskich parafiach powstała w czasie uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego. W 1957 roku nowo powstała Ikona Nawiedzenia została pobłogosławiona przez papieża Piusa XII, po czym nawiedziła Archikatedrę Warszawską. To tu rozpoczęła się ta pierwsza, historyczna peregrynacja.

Piastów nieprzypadkowo jest miejscem rozpoczęcia tegorocznej peregrynacji. Rada Miasta Piastowa specjalną uchwałą postanowiła oddać miasto i jego mieszkańców szczególnej opiece Matki Bożej Częstochowskiej. Sam akt oddania, z udziałem mieszkańców i polskich biskupów, odbył się właśnie w niedzielę, w dniu rozpoczęcia nawiedzenia.

Nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po parafiach i kościołach archidiecezji warszawskiej potrwa do 7 czerwca 2015 roku.


W niedzielę, 15 czerwca br., czyli w dniu rozpoczęcia peregrynacji, w kościołach Archidiecezji Warszawskiej zapalono i umieszczono przy obrazie Matki Bożej Częstochowskiej świece nawiedzenia. Będą się one paliły do zakończenia peregrynacji w Archidiecezji Warszawskiej, czyli do 7 czerwca 2015 roku.

Wraz z Obrazem Matki Bożej do każdej parafii zostanie przywieziony Ewangeliarz - jest to uroczyście oprawiony jeden egzemplarz, specjalnie przeznaczony na czas peregrynacji w naszej archidiecezji z tekstami Ewangelii do wykorzystania w czasie nawiedzenia parafii. Do każdej parafii zostanie ponadto dostarczona kopia Aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego, złożonego 3 maja 1966 roku na Jasnej Górze przez Episkopat Polski.

Przygotowanie duchowe wszystkich wiernych Archidiecezji Warszawskiej do tego ważnego wydarzenia zaczęło się 25 września 2013 roku, w liturgiczne wspomnienie Patrona Warszawy - bł. Władysława z Gielniowa oraz w 60. rocznicę uwięzienia przez władze komunistyczne Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski i miało formę dziewięciomiesięcznej Nowenny. Nowenna oparta na rozważaniach Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego przebiegała dwutorowo - podczas comiesięcznych nabożeństw oraz podczas niedzielnych Mszy świętych.
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 365
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

23XI14 g.21:15 Akatyst-Parafia Świętej Rodziny w Ursusie

Postprzez Krzysztof » 15 lis 2014, o 15:32

Załączniki
MB.png
MB.png (269.85 KiB) Przeglądane 23447 razy
2no.jpg
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 365
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

20IV15 Sanktuarium MB Łaskawej na Starym Mieście

Postprzez Krzysztof » 19 kwi 2015, o 21:56

Od dzisiejszego wieczora, i jutro cały dzień, Matka Boża w Ikonie Jasnogórskiej nawiedza Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 365
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

7VI2015 - ostatni dzień Nawiedzenia w Diecezji Warszawskiej

Postprzez Krzysztof » 5 cze 2015, o 20:40

VIII Święto Dziękczynienia pod znakiem Maryi i Wojska Polskiego

Obchody rozpoczną się procesją z Kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która wyruszy z pl. Piłsduskiego. O godz. 12 w przy Świątyni Opatrzności Bożej - Msza św. z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia, której przewodniczyć będzie abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

W niedzielę 7 czerwca, na Polach Wilanowskich w Warszawie, przy Centrum Opatrzności Bożej, obchodzić będziemy po raz ósmy Święto Dziękczynienia. Hasłem tegorocznego święta są słowa „Królowo Rodzin – dziękujemy i zawierzamy”, nawiązujące do kończącej się w tym dniu peregrynacji Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po archidiecezji warszawskiej.

Partnerami tegorocznego Święta Dziękczynienia są Wojsko Polskie i harcerze, dlatego w konferencji prasowej, zapowiadającej obchody, która odbyła się 2 czerwca w Centrum Opatrzności Bożej uczestniczył wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

O motywach święta mówił podczas konferencji kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. – Dziękujemy i zawierzamy – to jest istota tego dnia, który nas wszystkich przy Świątyni gromadzi. Słowo „dziękuję”, jako wyraz wdzięczności Panu Bogu za wszystko, co dzieje się w moim życiu i słowo „zawierzam”, w domyśle, moje życie ponieważ nikt z nas nie wie, co będzie jutro – mówił podczas spotkania z dziennikarzami kard. Nycz.

Metropolita warszawski podkreślił, że święto jest także okazją do zawierzenia opiece Matki Bożej, w jej częstochowskim wizerunku wszystkich mieszkańców naszej ojczyzny. – Nie trzeba nikogo przekonywać o ważności rodziny i potrzebie modlitwy w jej intencji. Okazja w tym roku jest wyjątkowa, bo w Świątyni Opatrzności Bożej nasza Matka i Królowa, w ikonie jasnogórskiej, kończy nawiedzenie wszystkich parafii archidiecezji warszawskiej. Jest to więc szczególne dziękczynienie za Jej obecność wśród nas, blisko codziennych doświadczeń, naszych radości i bolączek – powiedział.

Kard. Nycz podkreślił, że w tym roku z racji przypadającej 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej partnerem Święta są Wojsko Polskie oraz harcerze. Kard. Nycz mówił też, że Święto Dziękczynienia jest okazją do upamiętnienia wielu, czasem bezimiennych bohaterów naszej historii.

– Wojsko chce być jak najbliżej ludzi, a warto pamiętać, że hasło na sztandarach Bóg-Honor-Ojczyzna ma wielowiekową tradycję, dlatego też to zaszczyt dla Wojska Polskiego, by uczestniczyć w dorocznym Święcie Dziękczynienia – powiedział podczas konferencji minister Siemoniak.

Wicepremier podkreślił, że udział wojska motywowany jest jeszcze przez dwie przypadające w tym roku rocznice – 605. bitwy pod Grunwaldem oraz 95. Bitwy Warszawskiej. Dodał, że cieszy go udział zespołu „Armia”. – Mamy nadzieję, że nie będzie to dla nas konkurencja – żartował.

Mieszkańcy stolicy będą mieli okazję spotkać żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Żandarmerii Wojskowej oraz obejrzeć historyczny i współczesny sprzęt wojskowy. W specjalnie przygotowanych namiotach promocyjnych swoje wydawnictwa zaprezentują: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej wspólnie z Wojskowym Instytutem Wydawniczym oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Oprawę liturgii Mszy św., przed Świątynią Opatrzności Bożej, zapewni chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. We Mszy św. weźmie również udział Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna im. gen. Józefa Wybickiego.

Przybyłe na Święto rodziny będą mogły spróbować grochówki przygotowanej przez żołnierzy, a dzieci wziąć udział w grze edukacyjnej, zorganizowanej w ramach III Stacji Gry Rodzinnej, przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

O pełnym programie Święta Dziękczynienia oraz atrakcjach przygotowanych dla najmłodszych opowiedzieli Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej i Anna Dunikowska.

Obchody Święta Dziękczynienia rozpoczną się 7 czerwca o godz. 8.00 procesją z Kopią Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która wyruszy z pl. Marszałka Józefa Piłsduskiego. W południe rozpocznie się Msza św. z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia, której przewodniczyć będzie abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Jak co roku, po Mszy św., wszyscy będą mogli zapoznać się z postępami prac w budowie Świątyni Opatrzności Bożej. Dzieci będą mogły uczestniczyć w atrakcyjnym programie edukacyjno-kulturalnym, z grami i animacjami realizowanymi przy współpracy z TVP, Polskim Radiem, Wojskiem Polskim, ZHR, Instytutem Papieża Jana Pawła II, Akcji Katolickiej, Centrum Myśli Jana Pawła II, Centrum Kultury Wilanów II oraz wielu innych. O godz. 15.00 tradycyjnie do nieba wypuszczone zostaną baloniki „Dziękuję”.

Odbędzie się także pierwsza edycja festiwalu muzyki chrześcijańskiej „Moc Dobra”. – Chcemy zaprezentować nowych wykonawców, muzyków, którzy poniosą dobre wartości, nadzieję dalej w świat- mówił Darek „Maleo” Malejonek, dyrektor artystyczny festiwalu. Oprócz niego na scenie zaprezentują się także „Arka Noego”, „Deus meus”, Mietek Szcześniak, Antonina Krzysztoń z zespołem, 2Tm3 i wielu innych, a także laureaci konkursu, który odbędzie się w trakcie festiwalu.

Koncerty i wspólny śpiew będą trwały do godz. 21, kiedy to nastąpi modlitwa uwielbienia. O godz. 21.30 odbędzie się nabożeństwo czerwcowe. O godz. 21.37 nastąpi iluminacja świątyni i zakończenie obchodów.

W Święto Dziękczynienia, jak co roku, w całej Polsce będą zbierane ofiary na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Metropolita warszawski skierował list, który zostanie odczytamy we wszystkich diecezjach w kraju – OTWÓRZ DOKUMENT

Święto Dziękczynienia w tym roku obchodzone jest po raz ósmy. Zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy kard. Nycza.
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 365
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska


Powrót do Inne wydarzenia godne polecenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron