Warszawa 16I2014 Zatopione Imperium-Park Archeologiczny Baje

Warszawa 16I2014 Zatopione Imperium-Park Archeologiczny Baje

Postprzez Krzysztof » 8 sty 2014, o 12:54

Wernisaż wystawy "Zatopione Imperium"
ukazującej prace archeologiczne prowadzone w miejscowości Baje w zatoce Neapolitańskiej we Włoszech.

Wernisaż odbędzie się w czwartek, 16 stycznia 2014 roku o godzinie 17'tej
w Pałacu Kazimierzowskim w Warszawie, przy ul. Nowy Świat 26/28.

Wystawa „Zatopione Imperium – Park Archeologiczny Baje” to owoc podróży współpracujących z Zakładem Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Warszawskiego fotografów, Marcina Trzcińskiego i Wojciecha Zgoły w miejsce podwodnych wykopalisk prowadzonych w słynnym w czasie Imperium Rzymskiego kurorcie Baje położonym nad Zatoką Neapolitańską we Włoszech.

Obok rozległych stanowisk archeologicznych zlokalizowanych na lądzie znaczna część zabytków w wyniku osunięcia się płyty tektonicznej znajduje się obecnie pod wodą. Pierwsze podwodne znaleziska z lat ’60 XX wieku spowodowały znaczne zainteresowanie tym rejonem. Jednak dopiero w latach ’80 rozpoczęto badania zatoki na szeroka skalę. Zaowocowały one odkryciem pozostałości wielkiego portu wojennego i handlowego imperium – Portus Julius, jak również i położonych po drugiej stronie zatoki willi cesarskiej arystokracji, w tym rodów Klaudiuszów, Pizo i innych. Obecnie co roku prowadzone są kolejne badania jak również prace rekonstrukcyjne przy odnalezionych zabytkach.

Kilkudniowy pobyt fotografów zaowocował setkami zdjęć z wybranych fragmentów olbrzymiego terenu wykopalisk. To wstęp do szerszej współpracy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego z włoskimi ośrodkami odpowiedzialnymi za prowadzone badania.

Organizatorzy mają nadzieję, że zaprezentowane fotografie pozwolą unaocznić ogrom podwodnych bogactw zgromadzonych w zatoce oraz choć na chwilę docenić bogactwo i kunszt budowniczych Imperium Rzymskiego sprzed 2000 lat.

http://www.FotoPodwodna.pl
Załączniki
Baje.jpg
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 362
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

Powrót do Inne wydarzenia godne polecenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron