Jak usunac zlocenie na pulment?

Jak usunac zlocenie na pulment?

Postprzez Evagelia » 14 sty 2014, o 13:40

Witajcie : )
Mam troche desek, ktore zostaly poswiecone na proby zlocenia na pulment. Teraz zastanawiam sie czy jest jakis sposob, aby usunac te zlocenia razem z pulmentem, ale tak aby nie uszkodzic gruntu? Czesc z tych zlocen dodatkowo jest zabezpieczona roznymi werniksami akrylowymi. Papier scierny? Czy moze jest jakis inny sposob, aby to ladnie usunac? Czy w ogole warto? Czy lepiej zdjac calosc i na nowo deski zagruntowac? Bede wdzieczna za wszelkie wskazowki z objasnieniem : )
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Re: Jak usunac zlocenie na pulment?

Postprzez zephyr7 » 14 sty 2014, o 17:02

Evagelio, z uwagi na moje "braki" malarskie i wielokrotne ściąganie/drapanie/zmywanie rozmaitych rzeczy w pierwszych ikonach, z przyjemnością służe pomocą :D

Najpierw spróbuj zbyć werniks ze złoceń. Łatwo zrobisz to korzystając z jakiegoś "zmywacza do powłok akrylowych", u nas np. Svernikem.

Złocenie usuń papierem ściernym.

Jeśli grunt jest gruby i solidny, pulment możesz zdrapać żyletką lub nożem modelarskim.

Potem pozostaje już tylko wyszlifowanie powierzchni - ale uwaga, po skończeniu trzeba zwilżyć powierzchnię, zmyć paproszki (stary grunt będzie twardy i śliski, nie zejdzie od razu pod gąbką, czy pędzlem). Wtedy najlepiej wyszlifować na mokro - a kiedy wyschnie, przejechać dla pewności drobniejszym papierem ściernym.

Według mnie, prościej jednak zmyć wszystko do gołej deski i gruntować ponownie!
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Re: Jak usunac zlocenie na pulment?

Postprzez Wojtek Demeter » 14 sty 2014, o 18:02

Podpisuję się prawą i lewą ręką pod zephyrem :D
Wojtek Demeter
 
Posty: 36
Dołączył(a): 23 wrz 2013, o 17:52

Re: Jak usunac zlocenie na pulment?

Postprzez Evagelia » 14 sty 2014, o 19:48

..
Ostatnio edytowano 19 lis 2015, o 12:53 przez Evagelia, łącznie edytowano 1 raz
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Re: Jak usunac zlocenie na pulment?

Postprzez zephyr7 » 14 sty 2014, o 20:07

Heheh, ja muszę się ukrywać i chować ikony przed rodziną, bo potem narzekają, że zepsułem, zamalowałem - a trzeba było zostawić :D

Evagelio, nawet jak grunt wydaje się równy po zdjęciu złocenia - to na 90% nie jest. Wszystko wychodzi po nałożeniu złota. Już nie mówię o tym, że część paprochów ujawnia się już przy mikstionowaniu. Nawilżając grunt i szlifując ręką, przywracamy w pewnym sensie oryginalną "lustrzaną" powierzchnię. Oczywiście, nie w takim stopniu, jak przy kładzeniu ciepłego gruntu - ale chodzi o uzyskanie jak największej gładkości.
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Re: Jak usunac zlocenie na pulment?

Postprzez maja » 10 lut 2014, o 22:39

Po usunięciu werniksu złoto zejdzie acetonem a pulment medium żółtkowym lub winem.... Nic nie trzeba skrobać, szorować, masakrować. :)
Avatar użytkownika
maja
 
Posty: 89
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 15:07

Re: Jak usunac zlocenie na pulment?

Postprzez Evagelia » 14 lut 2014, o 14:58

..
Ostatnio edytowano 19 lis 2015, o 12:53 przez Evagelia, łącznie edytowano 1 raz
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Re: Jak usunac zlocenie na pulment?

Postprzez maja » 15 lut 2014, o 11:32

Evagelio, jeśli tam w pulmencie jest akryl to pewnie nic z tego :( A szkoda, bo to taki łatwy i nieinwazyjny sposób... Napisz nam później jak udało Ci się usunąć pulment, to dla nas będzie cenna wskazówka na przyszłość. :)
Avatar użytkownika
maja
 
Posty: 89
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 15:07


Powrót do Techniki pozłotnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron