Proporcje szelak- spirytus

Re: Proporcje szelak- spirytus

Postprzez Hannal » 13 paź 2013, o 14:43

Co do szelaku, to słyszałam wczoraj, że 1:10 i szelakiem najjaśniejszym odwoskowionym, on jest całkiem jasny. Dzięki za odpowiedź. To już któraś z kolei osoba przekonuje mnie do olify. A co z miejscami, gdzie są złocenia? Też olifą, czy niczym?
Hannal
 
Posty: 15
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 12:09

Re: Proporcje szelak- spirytus

Postprzez zephyr7 » 13 paź 2013, o 16:07

Małe sprostowanie :D Nie przekonuję Cię do olify, bo to nie całkiem prosta w użyciu substancja. Polecałbym raczej werniks do akryli i olejów z Talensa - tylko na start. Chodzi o to, żeby poczuć jak zachowuje się werniks pod pędzlem, co może się dziać, lepkość, zacieki, itp.

Zanim położysz olifę, pozłoć trochę mikstionem olejnym - to trochę podobne medium. Chodzi o to, że jak się nauczysz prawidłowo rozprowadzać tłuste media, bez problemu poradzisz sobie z olifą.

Albo jeszcze lepiej - idź do kogoś, kto Ci tą ikonę na Twoich oczach zawerniksuje olifą, następną zrobisz sama!
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Re: Proporcje szelak- spirytus

Postprzez Hannal » 13 paź 2013, o 16:59

Dobrze, dzięki.
Hannal
 
Posty: 15
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 12:09

Re: Proporcje szelak- spirytus

Postprzez rafalwojewodzki » 14 paź 2013, o 07:22

Popieram w zupełności :D
Avatar użytkownika
rafalwojewodzki
 
Posty: 34
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 19:15

Re: Proporcje szelak- spirytus

Postprzez Hannal » 14 paź 2013, o 10:53

Dzięki wam za odpowiedzi:-)
Hannal
 
Posty: 15
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 12:09

Re: Proporcje szelak- spirytus

Postprzez maja » 15 paź 2013, o 00:22

W samych początkach mojego ikonopisania werniks akrylowy Talensa zrobił mi STRASZNE rzeczy z ikoną i z tego co wiem, nie byłam jedyną osobą, którą spotkała taka przykra niespodzianka. Dodam, że ikonka była dobrze wyschnięta. Nie wiem jak to określić- nastąpiło jakby rozwarstwienie tempery, gdzieniegdzie głębsze warstwy malatury wyszły do wierzchu, powstały plamy... Być może to była moja nieudolność, ale już nigdy więcej nie użyłam tego werniksu.
Avatar użytkownika
maja
 
Posty: 89
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 15:07

Re: Proporcje szelak- spirytus

Postprzez Hannal » 15 paź 2013, o 13:15

W takim razie co proponujesz? Na razie zbieram informacje, im więcej, tym lepiej:-)
Hannal
 
Posty: 15
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 12:09

Re: Proporcje szelak- spirytus

Postprzez zephyr7 » 15 paź 2013, o 17:36

Maju, dziwny przypadek opisujesz. Skoro piszesz, to wierzę Ci, że tak było - wstaw zdjęcia, jeśli możesz!

A nie był to czasem werniks rozlewany z firmy Sama-wiesz-jakiej? Mogło się zdarzyć, że kupują werniks w dużym pojemniku i kiedy cieczy jest już na dnie, "chrzczą" werniks wodą destylowaną lub spirytusem.

Może werniks stał długo otwarty?

Nic innego nie przychodzi mi do głowy...
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Re: Proporcje szelak- spirytus

Postprzez maja » 15 paź 2013, o 21:17

Niestety nie udokumentowałam tego co się na ikonie wydarzyło, a szkoda, sama żałuję :( To było jakieś 6 lat temu. W szoku byłam zupełnym. Na szczęście osoba, dla której była ta ikona pokochała ją taką jaką otrzymała. Werniks był świeżutki, w małym szklanym opakowaniu ( 75 ml ), z wytłoczonym na spodzie napisem Made in Holland, z naklejką wyglądającą na autentyczną, kupiony w od bardzo dawna istniejącym, dobrym sklepie dla plastyków. W każdym razie więcej tego werniksu nie użyłam. Nie wiem, może to co się stało z ikoną wynikało z faktu, że wówczas jeszcze malowałam "grubo", nie żałowałam medium, dawałam dużo warstw rozjaśnień.
Avatar użytkownika
maja
 
Posty: 89
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 15:07

Re: Proporcje szelak- spirytus

Postprzez maja » 15 paź 2013, o 21:20

Nie mając "autentycznej" olify korzystam teraz, od dawna już, z oleju twardoschnącego kremera i jestem zadowolona z efektów. Chyba przy tym preparacie pozostanę.
Avatar użytkownika
maja
 
Posty: 89
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 15:07

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Werniksowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron