MB Pneumatofora

Tu możesz podzielić się własną pracą, osiągnieciami, przemyśleniami...

MB Pneumatofora

Postprzez maja » 13 paź 2013, o 09:55

MB Pneumatofora - moje widzenie tematu.

Obrazek
Avatar użytkownika
maja
 
Posty: 89
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 15:07

Re: MB Pneumatofora

Postprzez teresamuszakowska » 13 paź 2013, o 20:41

Maju...ikona bardzo piękna...taka ciepła intymność Maryi z Duchem Świętym...piękna w kolorze...

nie trzyma się kanonicznego rysunku...nie wiem do końca czy można twórczo, po swojemu przedstawić ikonę...czy ona jest ikoną?????

sama mam takie twórcze zapędy aby namalować po swojemu ikonę ale czy to można nazywać ikoną???...może ktoś napisze coś na ten temat...czy można tak malować?...czy trzeba trzymać się kanonów?...a jak trzymać się kanonów to można namalować swoją ikonę?...
Obrazek
Avatar użytkownika
teresamuszakowska
 
Posty: 147
Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 16:18
Lokalizacja: Ząbki...przytulone do Warszawy...

Re: MB Pneumatofora

Postprzez lukaszmatysik » 14 paź 2013, o 08:25

teresamuszakowska napisał(a): ... to można namalować swoją ikonę?...

Swoją? Co przez to rozumiesz?
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Re: MB Pneumatofora

Postprzez teresamuszakowska » 14 paź 2013, o 15:32

Swoją tzn...zmienić kolor szat...kolor tła...twarz namalować nie tak jak na ikonie np.MB Włodzimierskiej tylko po swojemu...architekturę inną...przyrodę inaczej...

czy to również będzie ikona...

np. Maja tę ikonę namalowała po swojemu...tak jak sama chciała ją widzieć...
Obrazek
Avatar użytkownika
teresamuszakowska
 
Posty: 147
Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 16:18
Lokalizacja: Ząbki...przytulone do Warszawy...

Re: MB Pneumatofora

Postprzez Evagelia » 15 paź 2013, o 13:59

...
Ostatnio edytowano 19 lis 2015, o 13:03 przez Evagelia, łącznie edytowano 1 raz
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Re: MB Pneumatofora

Postprzez maja » 16 paź 2013, o 15:44

Nie, nie nazywam tej pracy ikoną :) podobnie nie jest dla mnie ikoną inne przedstawienie (najbardziej znane) MB Pneumatofory jak i np. bardzo rozpowszechniony wizerunek Św. Rodziny. Są to dla mnie obrazy inspirowane ikoną. Te dwa przedstawienia są zupełnie "nie moje". Ale istnieje wiele prac mających u swych źródeł ikonę ( je same trudno ikoną nazwać ), które w wyjątkowy sposób do mnie przemawiają, zachwycają mnie, zachęcają do modlitwy i wzbudzają we mnie wdzięczność dla Pana Boga za talent jakim obdarzył artystę. Zdarzają się także prace współczesne, które teoretycznie trzymają się kanonu ikony a dla mnie są zimne, odnoszę wrażenie, że ktoś je stworzył tylko po to, by móc ujrzeć w oczach innych ludzi podziw dla swego kunsztu.... Ale rzecz jasna to tylko i wyłącznie moje - bardzo subiektywne - odczucia.
Avatar użytkownika
maja
 
Posty: 89
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 15:07

Re: MB Pneumatofora

Postprzez hamfast » 2 lut 2016, o 14:07

Nie jest to ikona "kanoniczna", ale co do pytania wcześniej zadanego, czy można ikonę namalować "po swojemu", to właśnie przy zbieraniu materiałów przed malowaniem Pneumatofory, znalazłem takie oto zdanie:


Pneumatofora... czyli Matka Boża niosąca Ducha Świętego. Ikona powstała na początku lat 80. w Pracowni Karmelu Miłości Miłosiernej Braci Trapistów z Tibhirine. Nie jest więc ikoną kanoniczną wg starego stylu. Została napisana jako rezultat medytacji nad tekstami św. Maksymiliana Kolbe, który widział w Maryi autentyczną ikonę Ducha Świętego.

Prawosławny teolog Sergiej Bułgakow napisał: "Są możliwe i pojawiają się nowe ikony, o nowej treści. Życie Kościoła nigdy nie wyczerpuje się przeszłością, ma teraźniejszość i przyszłość, zawsze będąc kierowanym przez Ducha Świętego. (...) Jest tylko problem czy pojawi się odwaga twórcza i natchnienie, aby pojawiły się nowe ikony"

Co wy na to ?
hamfast
 
Posty: 72
Dołączył(a): 26 sty 2016, o 10:12

Re: MB Pneumatofora

Postprzez Adrian » 2 lut 2016, o 16:12

Czy ikonę można namalować po swojemu?

Przede wszystkim ikona jest dziełem Ducha św., a nie artysty. Jeśli robisz w ikonie co chcesz, np. zmieniasz kanony, to dzieło nie działa w pełni jako ikona, a często ikoną w ogóle nie jest.

Można, a nawet trzeba tworzyć nowe ikony, byleby były zgodne z kanonami i wiarą Kościoła. Tak jest np. w przypadku ikony NMP Fatimskiej (którą jutro piszę), czy św. Jacka. Wymogów ikony nie spełnia już obraz św. Rodziny, który w rozumieniu prawosławnym jest wręcz bluźnierstwem przeciw Maryi. W moim odczuciu najbardziej znana Pneumatofora również wygląda jakoś "nieikonowo", może się mylę. Martwi mnie jednak sam tytuł - Pneumatofora, czyli Przynosząca Ducha św. Z tego co ja wiem, to Ducha posyła Jezus, a nie Maryja, więc o poprawność teologiczną też można się kłócić.

Ikona nie musi być w jakimś stylu, by była poprawna. Wystarczy wierność kanonom. Wtedy można nawet własny styl wymyśleć (właściwie to czyni to Duch św.).
Ikona to nie obraz, ikona, to takie okno, przez które my spoglądamy na tamten świat, a święci na ten

Mój blog o ikonach, malarstwie i starożytnej liturgii: http://malarstwoadrianrum.blogspot.com
Adrian
 
Posty: 47
Dołączył(a): 21 wrz 2014, o 15:50
Lokalizacja: Opole

Re: MB Pneumatofora

Postprzez Zula » 20 sty 2021, o 13:01

To jest ikona. Ktoś opisał ją jako Przynoszącą Ducha Świętego a to ikona Niosącej Ducha Świętego. To zasadnicza różnica. Chrystus nam pozostawił Ducha Świętego a Maryja dla nas wszystkich go niesie. Wszystko co w niej jest, jak jest napisana w jakich kolorach ma swoje teologiczne uzasadnienie. To że nie opiera się na starej i ugruntowanej tradycji wschodniej nie znaczy że ikoną nie jest. Niektórzy uważają że jest obrazem przedstawiającym konkretną scenę czy osobę jak w przypadku świętej Rodziny. Wszyscy wiemy że ikona to modlitwa i rozważanie konkretnego tematu. Musimy zaakceptować to że powstają nowe ikony, które nie odbiegają od wiary i od tego co znamy. Jeśli zgodzimy się z tym, że wyłącznie kopiujemy starych mistrzów zostaniemy w tyle. Nie będziemy się rozwijać. Moim zdaniem musimy zaakceptować fakt że będą powstawać nowe ikony i nie traktujmy ich z podejrzliwością i niechęcią. Każda z nich jest darem zrodzonym z wiary i kontemplacji.

A tu zainteresowanym przesyłam link do kanonicznego opisu, skądinąd kontrowersyjnej ikony Niosącej Ducha - Pneumatofory

http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Sal ... 38-246.pdf
Zula
 
Posty: 1
Dołączył(a): 20 sty 2021, o 12:32


Powrót do Moje ikonopisanie - twórcy indywidualni

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości