Dlaczego Kościół Katolicki święci byle jakie "ikony"

Sens ikony i ikonopisania, nasze podejście, poszukiwania, pytania...

Dlaczego Kościół Katolicki święci byle jakie "ikony"

Postprzez zephyr7 » 26 lip 2017, o 10:56

Pytanie jest poważne - i z "grubej rury": dlaczego nasz Kościół nie sprawuje jak należy pieczy nad powstającymi ikonami, a w szczególności - dlaczego dopuszcza do kultu i święci ikony 1) zawierające błędy teologiczne, 2) nieprawidłowo/niedbale namalowane, w taki sposób, że stają się obrazami inspirowanymi sztuką, a nie ikonami 3) nieprawidłowo podpisane 4) sporządzone z nieszlachetnych lub nietrwałych materiałów 5) wszelkie inne "wynalazki", które urągają godności Kościoła i jego Ikon...

dwa: dlaczego księża lub biskupi nie sprawują nadzoru nad "szkołami" i innymi instytucjami, gdzie prowadzi się kursy pisania ikon - dlaczego nikt nie sprawdza, czy prowadzą je osoby ochrzczone i wierzące, znające problematykę i teologię Kościoła?

Przykładów niepoprawnych, niekanonicznych prac mogę podać wiele - ale nie o to chodzi, żeby robić komuś przykrość, ani popadać w pychę - ale o to, żeby dążyć do jakiejś Prawdy i właściwego uszanowania i miejsca Ikony w Kościele Katolickim...

trzy: dlaczego Kościół Katolicki nie edukuje wiernych w zakresie sztuki sakralnej? "Zwydziwiałe ikony" powstają dlatego, że znajdują się ich autorzy, amatorzy i nabywcy....

Człowiek, który rozpoczyna przygodę z malowaniem ikon, NIEMAL NA BANK trafi prędzej, czy później na powyższe trzy problemy....

Ciekaw jestem Waszych przemyśleń w tym temacie - i zapraszam do dyskusji. Jednocześnie, jeszcze raz chciałbym podkreślić, że pytanie nie wynika z mojej własnej pychy, czy zadufania, ani wiary w swoje możliwości, tylko z bezradności wobec problemu, z którym stykam się od dłuższego czasu.

ps. u naszych Wschodnich braci, np. w Grecji, nieprzeszkolona osoba, bez błogosławieństwa nie ma prawa malować ikon na sprzedaż - i nikt z wiernych takiej niepoprawnej ikony nie kupi. Taki artysta w środowisku ikonografów byłby "spalony". Jednocześnie, liczne pracownie kształcą wielu ikonografów, a żeby do którejś należeć, wystarczy być członkiem Kościoła. Czy nie pora zadziałać również u nas?
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Re: Dlaczego Kościół Katolicki święci byle jakie "ikony"

Postprzez PiSzu » 27 lip 2017, o 12:46

"ps. u naszych Wschodnich braci, np. w Grecji, nieprzeszkolona osoba, bez błogosławieństwa nie ma prawa malować ikon na sprzedaż"

to jest dobre - to ja zadam dodatkowe pytanie - czy w ogole powinno się i można malować ikony "na sprzedaż" :!: :?:
PiSzu
 
Posty: 12
Dołączył(a): 25 lis 2014, o 16:54

Re: Dlaczego Kościół Katolicki święci byle jakie "ikony"

Postprzez zephyr7 » 27 lip 2017, o 13:39

Takie pytanie już kiedyś padało - myślę że pod pewnymi warunkami można, na zasadzie "wart jest robotnik swojej zapłaty".

Jeśli ktoś zamawia namalowanie ikony do domu, do kościoła jako wotum, na ślub, itp., a drugi ktoś podejmuje się takiej pracy, to przecież nie ma w tym nic złego.

Ale już jest, kiedy ktoś robi to nieprawidłowo lub niedbale - szczególnie kiedy ma tego świadomość. WIelu malujących działa "z niewiedzy" i nie zadaje sobie trudu pogłębiania swoich umiejętności.

Kto jest gorszy - marny artysta, który tworzy błędne ikony, czy osoby, które uczą błędnego (fałszywego?) pisania ikony?

No i dlaczego nasz Kościół nic z tym nie robi?
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11


Powrót do "Moim zdaniem...": tematy do dyskusji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron