Parametry handlowe złota i szlagmetalu

Parametry handlowe złota i szlagmetalu

Postprzez Krzysztof » 22 wrz 2013, o 00:43

Czystość złota
Próba złota to zawartość czystego złota wyrażona w promilach czyli tysięcznych częściach
(próba 920 oznacza stop o zawartości 92% czystego złota).
Próbę wyraża się także w skali od 1 do 6:
- pierwsza próba to złoto próby 916;
- druga próba to złoto próby 750;
- trzecia próba to złoto próby 583;
- czwarta próba to złoto próby 500;
- 5-375 i
- 6-333.
Zawartość złota podaje się także w karatach.
Karat (ozn. ct) jest w tym przypadku określeniem zawartości złota w stopach (czystości stopu).
1 karat to 1/24 zawartości wagowej złota w stopie.
Oznacza to, że złoto 24-karatowe to złoto czyste, zaś w 12-karatowym złocie jest wagowo 50% złota.
Porównanie systemów klasyfikowania stopów złota zestawiono w tabeli:
(kolumny 2 i 3 mają zamienione tytuły - szkoda mi czasu na poprawianie)
Obrazek
Do pisania ikon stosujemy złoto dukatowe i czyste (próba 986 do 1000),
zaś do wyrobu biżuterii najlepsze jest złoto jubilerskie 14 karatowe próby 585 - bo jest plastyczne i niekruche.

Grubość płatków złota
Złoto jest najbardziej kowalne spośród wszystkich metali; jeden gram złota może być rozbity na arkusz o powierzchni 1 m². Płatek złota może być rozbity do tego stopnia, że staje się półprzezroczysty. Przechodzące przez taki płatek światło jest zielono-niebieskie, ponieważ złoto silnie odbija żółte i czerwone składowe długości światła.
Złoto płatkowe - cienkie płatki złota, które wytwarzane są w procesie długotrwałego i wieloetapowego kucia (w końcowych etapach obróbki złoto umieszczane jest między warstwami papieru lub pergaminu).

Z bryłki złota o średnicy 5 mm można poprzez kucie otrzymać złotą folię o powierzchni ok. 0,5 metra kwadratowego.
Obrazek
Toi museum, Japonia.

Płatek złota w średniowieczu miał grubość ok. 0,001 mm, obecnie produkowane są płatki grubości 0,000125 mm. Najcieńsze złoto listkowe wyklepują pracownie angielskie; nieco grubsze jest złoto niemieckie. Stosunkowo najgrubsze jest złoto listkowe sporządzane w Wiedniu i Pradze.

Obrazek
Ze strony o klepaczach złota
http://historiagospodarcza.pl/klepacze-zlota-goldslagiery-historia-nieznanego-rzemiosla-w-polsce-w-latach-1393-1551/

Grubość płatków określa gramatura, która informuje ile gram złota jest użyte na wykonanie 1000 płatków (40 książeczek). Gramatura waha się od 11 g do 17,5 g w przypadku płatków 80 mm × 80 mm. Gramatura poniżej 14 to płatki cienkie i bardzo cienkie.
Płatki innych metali są grubsze. Płatki mają wymiary od 60 mm × 60 mm do 91,5 mm × 91,5 mm (złoto) do 160 mm × 160 mm (brąz) i są tradycyjnie pakowane (także złoto) po 25 płatków, co jest nazywane "książeczką". 12 książeczek daje "książkę" liczącą 300 płatków. (lub 20 książeczek daje książkę 500 płatków).

Barwa złota
Czyste złoto ma barwę złocistożółtą. Skierowany pod światło listek prawdziwego złota ma barwę szmaragdowo-zieloną. Zawierający srebro listek złoty, przepuszcza światło o barwie niebieskozielonej.
Fałszywe złoto listkowe zupełnie nie przepuszcza światła.
Czyste jest stosunkowo miękkie, w jubilerstwie i mennictwie stosuje się stopy z innymi metalami,
mającymi znacznie większą wytrzymałość.
Płatki złota dostępne są w rozmaitych odcieniach, co związane jest ze składem użytego w ich produkcji stopu, w którym obok złota pojawia się miedź, srebro i platyna. Srebro nadaje stopom ze złotem kolor zielonkawy, a miedź – czerwonawy. Obecność domieszek wpływa zwykle na zmniejszenie trwałości połysku powierzchni złoconych, powodując pojawianie się z czasem zmian korozyjnych.
Wyróżniamy następujące barwy stopów złota:
– białe – złoto z dodatkiem niklu lub palladu,
– różowe – stop złota z palladem i cynkiem,
– czerwone – złoto z dodatkiem miedzi,
– ciemnofioletowe – złoto z dodatkiem aluminium,
– niebieskie – wynalazek ostatnich lat, złoto z dodatkiem żelaza oraz innych metali nieszlachetnych, pozostających tajemnicą producenta.
Obrazek
Kolor złota w zależności od zawartości srebra i miedzi w stopie.

Istnieje kilka systemów oznaczania kolorów czy odcienie złota w pozłotnictwie - wg producentów i nie ma jednolitego bo nie jest potrzebny.

Złoto muszelkowe
Od starożytności złoto w proszku, zmieszane ze spoiwem organicznym sprzedawano w muszlach małży, stąd nazywano je złotem muszelkowym. W przeszłości proszek metalowy zazwyczaj uzyskiwano ucierając płatki metalu. Obecnie najczęściej produkuje się proszek metodą strącania chemicznego metalu.

Substytut złota
Szlagmetal (lub szych) jest substytutem złota płatkowego i jest to tzw. kuty metal, kolorem i połyskiem zbliżony do złota, różni się zaś znacznie większą grubością płatków oraz składem: zazwyczaj są to stopy mosiężne. Płatki szlagmetalu, zazwyczaj o wymiarach ok 15x15cm, pakuje się w szlagi po 500 listków – stąd nazwa szlagmetal.

Inne właściwości złota
Złoto ma wiele niesamowitych właściwości poczynając od tego, że jest metalem o wyjątkowo wysokiej gęstości 19,3 g/cm³, dla porównania gęstość ołowiu wynosi 11,34 g/cm³, a najcięższego pierwiastka, osmu 22,61 g/cm³.
Chemicznie, czyste złoto nie podlega działaniu powietrza i większości czynników korozyjnych dlatego na ikonie złoto 24 czy 23 3/4 karatowe nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia :roll:
Wysokiej czystości metaliczne złoto nie ma smaku i zapachu, co zawdzięcza swojej wysokiej odporności na korozję (jony metali są odpowiedzialne za ich smak).
Złoto może znajdować się jako dodatek w jedzeniu i oznaczane jest wtedy numerem E 175. Metaliczne złoto jest obojętne chemicznie w ludzkim organizmie, złoto nie dodaje żadnego smaku, ani wartości odżywczych i opuszcza ciało bez zmian.

Miejsce występowania złota - czyli gdzie najkorzystniej kupować -odsyłam do wątku :arrow: viewtopic.php?f=25&t=61
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 364
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

Powrót do Techniki pozłotnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron