Czym zabezpieczyć pierwszą ikonę?

Czym zabezpieczyć pierwszą ikonę?

Postprzez camille » 16 lip 2014, o 18:44

Witam,
Chciałabym zabezpieczyć czymś moją pierwszą w życiu namalowaną ikonę. Mam położone na aureolach złoto, które koniecznie muszę zawerniksować bo już niechcący kawałek starłam i musiałam poprawiać złocenie.

Czy zabezpieczyć tylko złoto czy całą ikonę?
Czym zabezpieczyć złoto a czym ikonę razem ze złoceniem?

Zależy mi na produkcie który szybko schnie i nie jest trudny w nakładaniu. Zbliża się termin oddania ikony która ma być prezentem ślubnym, więc nie może się lepić za 2 tygodnie.

Pomocy!
Ostatnio edytowano 16 lip 2014, o 19:45 przez Krzysztof, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Wyodrębniłem z wątku "Alternatywy olify"
camille
 
Posty: 7
Dołączył(a): 16 lip 2014, o 18:40

Re: Czym zabezpieczyć pierwszą ikonę?

Postprzez Antoni » 17 lip 2014, o 21:53

Polecam olej twardoschnący, ja nim robię zabezpieczyłem parę ikon i jestem bardzo zadowolony. Ja robię za radą znajomego tak; pierwszą warstwę rozprowadzam pędzlem byle jak i dogładzam ręką żeby nadwyżkę ściągnąć, potem odkładam do szafki, żeby się nie kurzyła. Druga warstwa tak samo, z tym że omijając złoto, bo podobno się tam wtedy zdziera spodnia warstwa oleju. Pierwsza warstwa schnie od 2 do 4-5 dni (jak już nie jest bardzo mokra, to mozna na słoneczko ikonę położyć, coby szybciej wyschła), druga warstwa znacznie szybciej, do 2 dni. Więc od 4 dni do max.10. Mam nadzieję, że przyda się :) (Ja pierwszą ikonę werniksowałem olifą i zepsułem ją doszczętnie... Nie polecam początkującym :) )
Antoni
 
Posty: 94
Dołączył(a): 5 sty 2014, o 21:40

Re: Czym zabezpieczyć pierwszą ikonę?

Postprzez Marcin » 18 lip 2014, o 15:57

Świetnie o werniksowaniu olejem twardoschnącym traktuje na swojej stronce Kasia Kobuszewska. Wypróbowałem sposób i świetnie się sprawdza.

http://pracowniaikonograficzna.blogspot ... lejem.html

Jedyny minus, od dłuższego wdychania tego oleju, trochę boli głowa. Dlatego lepiej wykonywać werniksowanie w pomieszczeniu dobrze wietrzonym.

Ten olej fanie, delikatnie przyciemnia i pogłębia kolor ikony.
Moja stronka: http://www.marcinkaczmar.pl - serdecznie zapraszam.
Marcin
 
Posty: 67
Dołączył(a): 27 gru 2013, o 16:27
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Czym zabezpieczyć pierwszą ikonę?

Postprzez zephyr7 » 18 lip 2014, o 22:32

Dla początkujących dobry jest werniks talens 114.

Dość łatwy w użyciu, ładnie się kładzie, można się pięknie nauczyć werniksowania polami. Myślę, że jest idealny do wprawek przed werniksowaniem olifą.
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Re: Czym zabezpieczyć pierwszą ikonę?

Postprzez camille » 21 lip 2014, o 20:48

Bardzo dziękuję za porady!
Właśnie otrzymałam paczkę z olejem twardoschnącym kremer i mam nadzieję że wszystko się uda.
@Marcinie bardzo pomocny link. Dziękuję! :)
camille
 
Posty: 7
Dołączył(a): 16 lip 2014, o 18:40

Re: Czym zabezpieczyć pierwszą ikonę?

Postprzez zephyr7 » 21 lip 2014, o 22:27

Taka moja malutka rada - poćwicz na jakiejś zagruntowanej desce. Ikonie nic się nie stanie, jeśli kilka dni później zawerniksujesz...

No i pamiętaj, żeby usunąć kurz!
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Re: Czym zabezpieczyć pierwszą ikonę?

Postprzez camille » 22 lip 2014, o 22:01

Tak, o kurzu pamiętam. :)

Jeszcze pytanie kiedy po na malowaniu ikony można werniksoeac tym olejem kremera? Na razie zawahalam się i nie położyła oleju bo skończyłam malować tydzień temu ponad a tu czytam ze min kilka tygodni, 3 miesiące lub najlepiej 2 lata... chyba oddam nie zabezpieczona w takim razie... trochę szkoda mi jej... ale jakby się zepsuła teraz przez ten olej to byłaby tragedia.

Przepraszam za literówki pisze z komórki.
camille
 
Posty: 7
Dołączył(a): 16 lip 2014, o 18:40

Re: Czym zabezpieczyć pierwszą ikonę?

Postprzez Evagelia » 23 lip 2014, o 09:22

...
Ostatnio edytowano 19 lis 2015, o 12:47 przez Evagelia, łącznie edytowano 1 raz
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Re: Czym zabezpieczyć pierwszą ikonę?

Postprzez camille » 23 lip 2014, o 10:53

Tempera jajowa i złoto 23 karatowe.
Deskę zamówiłam gotowa juz zagruntowaną.

Mogłabym jej nie gruntowac tylko martwię się o zloto., że się zetrzeć bo ja niechcący kawałek staram. Kladlam na mikstion na wodzie i efekt jest matowy raczej.
camille
 
Posty: 7
Dołączył(a): 16 lip 2014, o 18:40

Re: Czym zabezpieczyć pierwszą ikonę?

Postprzez Evagelia » 23 lip 2014, o 12:26

...
Ostatnio edytowano 19 lis 2015, o 12:47 przez Evagelia, łącznie edytowano 1 raz
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Następna strona

Powrót do Werniksowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron