OLIFA

OLIFA

Postprzez maja » 18 lut 2014, o 11:45

Właśnie się dowiedziałam, że w Edanie można kupić NAJPRAWDZIWSZĄ olifę ( olej lniany + octan kobaltu ), 150 mi za 8 zł !!!!!
Avatar użytkownika
maja
 
Posty: 89
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 15:07

Re: OLIFA

Postprzez Maria » 20 lut 2014, o 21:48

Jeśli rzeczywiście jest sprawdzona, to świetnie. Zabezpieczałaś już sama olifą? Jak nie, to pierwszy raz wypróbuj na takiej, która wszystko przetrwa. Trzeba uważać, żeby nie zetrzeć tempery. Mi się raz zdarzyło, że rozmyła się biel. Ale warto stosować olifę. Nic nie zastąpi tego wydobycia intensywnych barw. Podziel się wrażeniami, jak będziesz robić. Dla mnie jest ważne, co robić, żeby tak długo nie była taka lepka :( Z tego powodu rzadko sięgam po olifę, bo niestety, najczęściej muszę ikonę szybko wysyłać.
Maria
 
Posty: 221
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 11:19

Re: OLIFA

Postprzez maja » 20 lut 2014, o 23:32

To olifa ze Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim więc myślę, że dobra. Jeszcze nigdy nie kładłam prawdziwej olify więc nie wiem czy moje eksperymenty będą miarodajne :(
Avatar użytkownika
maja
 
Posty: 89
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 15:07

Re: OLIFA

Postprzez Maria » 21 lut 2014, o 07:01

Może ci się przyda: (nauka z Bielska)
Zalewamy ikonę tak, żeby była cała pokryta. Zostawiamy na ok. 4 godziny, ale po godz. sprawdzamy, jak sobie radzi. Jeśli widać, że w pewnych miejscach wchłonęła się za bardzo i widać suche plamy, to dolewamy olifę. Później ściągamy nadmiar olify. Można podnieść deskę i zlać olifę do naczynka a potem pomagamy sobie ręką i papierem. Ten filmik, który kiedyś wstawiłam, jest dobry. Ściąganie nadmiaru olify papierem trochę schodzi- miej pod ręką więcej kartek. Jeśli zdarzy się, że w czasie wsmarowywania zetrze się farba, miejsce to posmaruj cebulą i przemaluj temperą. Jak dobrze wyschnie, znów smarujemy olifą. Niektórzy zabezpieczają olifą tylko warstwę malowaną, bez złoceń. POWODZENIA!
Maria
 
Posty: 221
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 11:19

Re: OLIFA

Postprzez maja » 21 lut 2014, o 10:33

DZIĘKUJĘ !!!!!! :D
Avatar użytkownika
maja
 
Posty: 89
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 15:07

Re: OLIFA

Postprzez sznurka » 21 lut 2014, o 19:44

500 ml kosztuje 20 zł
Zamówiłam, bo nie wiedziałam ile idzie na jedną ikonę, dzięki za namiar!
sznurka
 
Posty: 4
Dołączył(a): 9 sty 2014, o 21:01

Re: OLIFA

Postprzez Antoni » 21 lut 2014, o 21:14

Właśnie dzisiaj kupiłem tę olifę, i mam pytanie, czy naprawdę trzeba czekać 2 miesiące aż wyschnie? I dziwniejsze pytanie: czy można po jakimś krótszym czasie (jak tak to jakim) położyć już ikonę w "pionie"?
Antoni
 
Posty: 94
Dołączył(a): 5 sty 2014, o 21:40

Re: OLIFA

Postprzez Maria » 21 lut 2014, o 21:25

Ikona na początku jest zalana większą ilością olify, więc musi leżeć. Nie zapomnijmy o przykryciu ikony np. pudełkiem, które ma po bokach dziurki, żeby dochodziło powietrze. Przykrycie jest ważne, bo olifa zbiera kurz jak magnez. Kiedyś zapytałam mniszkę prawosławną z Grabarki, jak sobie z tym radzi. Ona ma przygotowaną drewnianą szufladkę, która służy tylko do tego, by chować ikonę. Ja nigdy nie czekałam 2 miesiące na zabezpieczenie ikony. U mnie to niemożliwe. Zbyt długo schodzi mi z malowaniem. Najdłuższe moje oczekiwanie, to 2 tyg., najkrótsze- tydzień. Myślę, że teorie każdy sprawdzi w praktyce, a jak wiadomo, często dla każdego wygląda ona inaczej. Jak wspomniałam, olifa zbiera kurz. Ale nie ma co się przestraszać. Jak coś się przyklei, wystarczy wilgotnym palcem delikatnie go ściągnąć. Kiedy po jakimś czasie olifa wchłonie się w deskę, można ją spokojnie wlać do słoiczka, więc jest bardzo wydajna.
Maria
 
Posty: 221
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 11:19

Re: OLIFA

Postprzez teresamuszakowska » 21 lut 2014, o 23:38

Mario czy ja dobrze zrozumiałam, że kładziesz olifę , jak namalujesz ikonę, po 2 tygodniach a nawet po tygodniu?????... :)
Obrazek
Avatar użytkownika
teresamuszakowska
 
Posty: 147
Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 16:18
Lokalizacja: Ząbki...przytulone do Warszawy...

Re: OLIFA

Postprzez lukaszmatysik » 22 lut 2014, o 09:58

Znam osoby które kładą też i na drugi dzień ;)
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do Werniksowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron