Re: Ile czasu powinny trwać warsztaty pisania ikon?

Sens ikony i ikonopisania, nasze podejście, poszukiwania, pytania...

Re: Ile czasu powinny trwać warsztaty pisania ikon?

Postprzez Krzysztof » 28 sty 2014, o 19:20

Faktycznie macie rację. Czytając post dotarło do mnie, że z każdą ikoną uczę się i widzę coraz to nowe obszary do wypełnienia modlitwą, wiedzą i doświadczeniem i to jest najpiękniejsze w tym powołaniu.
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 366
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

Re: Ile czasu powinny trwać warsztaty pisania ikon?

Postprzez sawanna » 4 lut 2014, o 01:15

Czy można się nauczyć pisania ikon na warsztatach w kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt godzin? Zamyśliłam się. Co to w ogóle znaczy „nauczyć się pisania ikon”? Wszystkich ikon? Czy można się nauczyć na warsztatach cierpliwości, pokory, skupienia i modlitwy? W jakim czasie? Czy można się nauczyć wiary? Czy można poznać teologię, Pismo Święte, zrozumieć, poczuć istotę ikony, jej tajemnicę? Czy to jest możliwe? Czy można w krótkim czasie przekazać komukolwiek co czuje ikonopis, gdy pracuje nad ikoną? Jak sam się zmienia, jak ikona go wzbogaca, jak umacnia wiarę, jak otwiera nowe przestrzenie duchowe. Czy możliwe jest pisanie ikon w oparciu tylko o krótkie warsztaty? Nie wiem. Szczerze Wam powiem, nie wiem. To pewnie w jakimś stopniu zależy od człowieka. Jeśli jest dojrzały religijnie, dobrze wykształcony teologicznie, bardzo mocny w wierze i modlitwie, a jednocześnie sprawny rysunkowo i malarsko z doświadczeniem i zręczną ręką, to może można w kilkanaście godzin pokazać mu technikę przygotowania deski, rozrabiania tempery, złocenia i podstawowych zasad kanonu ikonograficznego malarstwa tzw. minimum warsztatowe oraz wskazać lekturę. Ale potem i tak każdy musi pracować i ciągle uczyć się sam i szukać drogi do każdej swojej ikony i według mnie to jest nieustanna nauka i praca na wiele wiele lat, o ile nie na całe życie. Szczęść Wam Boże.
sawanna
 
Posty: 3
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 08:04

Re: Ile czasu powinny trwać warsztaty pisania ikon?

Postprzez Evagelia » 4 lut 2014, o 20:58

...
Ostatnio edytowano 19 lis 2015, o 12:36 przez Evagelia, łącznie edytowano 1 raz
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Re: Ile czasu powinny trwać warsztaty pisania ikon?

Postprzez lukaszmatysik » 4 lut 2014, o 22:12

Evagelia napisał(a):Dla jednego to bedzie kilka miesiecy, dla innego rok moze dwa, a jeszcze innego 5 albo 20..

A dla jeszcze innego całe życie...

Jeśli warsztaty są prowadzone przez osobę kompetętną to wskarze ona właściwą ścieżkę, którą dalej należy kroczyc... warto się więc czasem pojawic na takich - chocby tematycznie były takie same jak poprzednie i zweryfikowac poczynione postępy...
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Ile czasu powinny trwać warsztaty pisania ikon?

Postprzez Krzysztof » 2 mar 2014, o 15:28

Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 366
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

Re: Ile czasu powinny trwać warsztaty pisania ikon?

Postprzez lukaszmatysik » 2 mar 2014, o 16:00

Ciekawe... Naprawdę bardzo ciekawe... Czekam na kurs na którym zaraz po przyjściu dostanie się wykonaną przez siebie ikonę :? A tak poważnie to szkoda, że nie mieszkam bliżej bo z ciekawości bym tam zaszedł...
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Ile czasu powinny trwać warsztaty pisania ikon?

Postprzez Maria » 4 mar 2014, o 21:28

Myślę, że tu nie chodzi o sam kurs, ale o pokazanie, na czym polega malowanie ikon. Ja mam okazję często opowiadać o procesie powstawania ikony i zainteresowanie jest ogromne a jeszcze większe zdziwienie, że to tak wygląda. Ludzie nie mają pojęcie i dobrze, że się interesują.
Maria
 
Posty: 221
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 11:19

Re: Ile czasu powinny trwać warsztaty pisania ikon?

Postprzez lukaszmatysik » 4 mar 2014, o 23:58

Też tak myślałem najpierw ale jest dopisek na koniec, że każdy wykona ikonę...
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Ile czasu powinny trwać warsztaty pisania ikon?

Postprzez Krzysztof » 5 mar 2014, o 00:05

Na zlinkowanej stronie organizatora jest napisane tak:
"WARSZTATY "PISANE SACRUM" ... czyli uczymy się pisać ikony!
Uczestnicy warsztatów poznają wszystkie etapy powstawania ikony. Prowadzący zajęcia pomoże zrozumieć fenomen duchowości ikony. Zapozna z językiem opisującym ikonę i zasadami wykonania opisu oraz przekaże kryteria kierujące tworzeniem dzieła niosącego za sobą bogactwo duchowe oraz związaną z nim treść teologiczną. Efektem finalnym zajęć będzie własnoręcznie wykonana przez każdego uczestnika ikona stworzona zgodnie z zasadami i właściwą technologią."
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 366
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

Re: Ile czasu powinny trwać warsztaty pisania ikon?

Postprzez Krzysztof » 2 kwi 2017, o 17:23

lukaszmatysik napisał(a):Ciekawe... Naprawdę bardzo ciekawe... Czekam na kurs na którym zaraz po przyjściu dostanie się wykonaną przez siebie ikonę :? A tak poważnie to szkoda, że nie mieszkam bliżej bo z ciekawości bym tam zaszedł...


Już niedługo :-) W sklepie monastycznym ostatnio widziałem piękną ikonę krzyża i szok. Na pytanie w jakiej technice - w komputerowej. Mamy przecież XXI wiek.

Minęły trzy lata od rzeczonej dyskusji i kolejne zajęcia z ikonoklazmu, tym razem w 3 godziny. Pewnie już niedługo doczekasz się Łukasz zajęć ikona w zero godzin czyli gotowa na wejściu.

Na pewnej stronie internetowej, pewnego domu kultury w stolycy oferta :-)

" Zapraszamy na warsztaty tempery jajecznej i podstaw ikonopisania! (...)2017, godz. 11.00-14.00, (...)
Zajęcia przeznaczone są dla osób dorosłych, a liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu: (...)
Czas zajęć: ok. 3 godzin
Cel zajęć: wprowadzenie do techniki malarskiej temperą jajeczną oraz podstaw ikonopisania.
W finale zajęć uczestnicy będą znali technikę wykonania podlinnika na podstawie znanych ikon, przenoszenia podlinnika na podobrazie, wykonywania farb temperowych tradycyjną techniką oraz wypełnienia nimi szkicu naniesionego na podobrazie.
Metodyka: krótki, zwięzły wykład, modelowanie przez pokazanie techniki, ćwiczenia praktyczne.
Materiały: podobrazia (proponuję tekturę introligatorską zagruntowaną – zagruntować mogę własnoręcznie), pigmenty w proszku, jajka, wino oraz woda (do wykonania medium), pojemnik na medium, palety malarskie, pędzelki sobolowe okrągłe (rozmiar od 0 do 5), wata, bibuła do kalkowania, moździerze ceramiczne z tłuczkami (małe), kubeczki na wodę oraz woda, ręcznik papierowy, pipety, wydruki wzoru ikony na odpowiednich kartonach, gruby papier (do wyćwiczenia nakładania farb temperowych na podobrazie).
Uczestnicy będą mieli za zadanie wykonanie wizerunku Chrystusa, do wyboru będą mieli dwa wizerunki: mandylion oraz wizerunek Chrystusa z ikony Pantokratora. Nauka odbędzie się w III etapach:
ETAP 1: krótkie wprowadzenie teoretyczne
a) Krótkie omówienie, czym jest ikona, tło historyczne.
b) Krótkie omówienie symboliki wizerunku Chrystusa
ETAP 2: wykonanie podlinnika
a) Wybór przez uczestników wizerunku z wydruków znanych ikon (2 do wyboru)
b) Przeniesienie wybranego wizerunku na kalkę
c) Przeniesienie szkicu z kalki na podobrazie
ETAP 3: wykonanie farby temperowej i wypełnienie podlinnika na podobraziu
a) Wykonanie potrzebnych farb przez wymieszanie pigmentów z medium jajecznym (medium przygotowane wcześniej przez prowadzącego) – rozróżnienie, które z pigmentów wymagają ucierania w moździerzu, które nie
b) Nauka nakładania farb temperowych, uzyskiwania efektu światłocienia w technice tempery jajecznej
c) Wypełnienie wykonanymi samodzielnie farbami wizerunku naniesionego na podobrazie (...)"


Chyba zapiszę się.
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 366
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

Poprzednia strona

Powrót do "Moim zdaniem...": tematy do dyskusji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron