Czy można położyć złoto na kolorowe tło (niebieskie)

Czy można położyć złoto na kolorowe tło (niebieskie)

Postprzez ewam » 22 wrz 2013, o 10:01

Czy na kolorowe tło (niebieskie), mogę jeszcze położyć złoto?
Pierwszy raz zmieniłam zdanie, zawsze wolałam kolor zamiast złota, ale tym razem jakoś nie wydaje mi się żeby było dobrze i wolałabym złoto; tylko nie wiem czy złoto i deska zniosą takie eksperymenty :?
Ostatnio edytowano 23 wrz 2013, o 20:31 przez Krzysztof, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Nic nie mówiący tytuł
Avatar użytkownika
ewam
 
Posty: 24
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 18:04

Re: pytanko

Postprzez ikonnik » 23 wrz 2013, o 11:06

Można. Pod warunkiem że kolor (tempera) jest dobrze wyschnięta (min. 3 miesiące).
Trzeba najpierw pokryć kolor pod złoto szelakiem, najlepiej 2-3 warstwy, a potem kłaść pozłotę na mikstion tłusty.
Jeśli kolorowe podłoże pod złoto nie jest równe (mikro grudki pigmentów), to przed szelakowaniem wyrównać papierem ściernym 1000 gr.
Avatar użytkownika
ikonnik
 
Posty: 44
Dołączył(a): 11 wrz 2013, o 13:03
Lokalizacja: Rzym/Warszawa

Re: Czy można położyć złoto na kolorowe tło (niebieskie)

Postprzez ewam » 24 wrz 2013, o 07:04

Bardzo dziękuję za podpowiedź, będę próbowała :)
Avatar użytkownika
ewam
 
Posty: 24
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 18:04

Re: Czy można położyć złoto na kolorowe tło (niebieskie)

Postprzez zephyr7 » 4 paź 2013, o 17:24

Ikonniku, a czy taka pozłota nie będzie miała widocznych różnic w połysku? Przy szlifowaniu delikatnie zwilżonego gruntu uzyskamy powierzchnię gładką jak kość słoniowa - po naniesieniu warstwy tempery będziemy mieli różnicę powierzchi - śliską i chropowatą.

Po wyszlifowaniu papierem ściernym, znikną ewentualne nierówności, ale dalej w dotyku różnica powierzchni będzie wyczuwalna...

Czy da się temu jakoś zaradzić?
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Re: Czy można położyć złoto na kolorowe tło (niebieskie)

Postprzez ikonnik » 5 paź 2013, o 14:36

Różnica w połysku może być dodatkowym atutem. Przy wypolerowanym podłożu pod nimb, a więc i względnym połysku złota, lekko zmatowione tło podkreśli jeszcze nimby.
Cóż, zawsze kiedy wykonujemy wtórne złocenia trzeba się liczyć z tym, że i efekt będzie "wtórny".
Avatar użytkownika
ikonnik
 
Posty: 44
Dołączył(a): 11 wrz 2013, o 13:03
Lokalizacja: Rzym/Warszawa


Powrót do Techniki pozłotnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron