Strona 1 z 2

Złocenie - instacoll system

PostNapisane: 5 paź 2014, o 23:32
przez teresamuszakowska
Czy ktoś złocił ikonę używając instacolu...czy to będzie złym sposobem takie złocenie...niekanoniczne?...bardzo proszę o pomoc czy ten sposób jest dobrze opisany również dla ikony...i czym wtedy złoto zabezpieczyć na ikonie?...podaję link o złoceniu instacolem:
http://www.zlotoplatkowe.com.pl/shop/instacoll.php


Suchą nie lepką powierzchnię Instacoll Base, uaktywnia się przez naniesienie Instacoll Activator Size przy pomocy zwilżonej w aktywatorze szmatki.
Przeciera się po powierzchni tak, by powstał bardzo cienki,równy film tak powstała "błona" musi być cienka by wysychała w ciągu 1 min.
W ciągu 2h od nałożenia można złocić bez aktywatora.

Mam chyba problem a raczej nie mam pewności co do zaznaczonego tekstu...moje pytanie brzmi: czy jeśli będę złocić w przeciągu 2 godzin po posmarowaniu Instacoll Base to nie potrzebuje już używać aktywatora?
czy te 2 godziny dotyczą już aktywatora położonego na Instakoll Base?... proszę o pomoc...

Re: Złocenie - instacoll system

PostNapisane: 6 paź 2014, o 06:01
przez lukaszmatysik
Według mojego rozumowania (a jest dośc wczesna pora) aktywator jest konieczny po upływie 2 godzin, a zanim one upłyną można złocic bez niego...

Re: Złocenie - instacoll system

PostNapisane: 6 paź 2014, o 08:27
przez Krzysztof
Aktywator umozliwia rozłożenie pracy w czasie. Nakłada się go szmatką co by było gładziusieńko bo złoto ujawni każdy ślad po pędzlu. Nie używam aktywatora choć stoi na półce. Przy plawce trzeba dać conajmniej pół godziny każdej warstwie na wyschnięcie. Przy warstwach cieniusieńkich kilka minut i jak wyschnie, co widać pod światło, złoto.

Dla porządku zamieszczam instrukcję uzytkowania wg producenta:


KOLNER INSTACOLL SYSTEM
ZŁOCENIE NA WYSOKI POŁTSK, NA ZEWNĄTRZ

Instacoll jest klejem (Mixtionem) przeznaczonym do użytku wewnętrznego i zewnętrznego, złoceń na wysoki połysk,odpornych na warunki atmosferyczne . Może być stosowany na prawie wszystkie podłoża stosowane dotychczas jako standardowe, tworząc powierzchnie odporne na wpływy atmosferyczne. Na zewnątrz nie używaj tego produktu bezpośrednio na szkle. Należy stosować, bądz przygotować nieporowate powierzchnie do złoceń wewnątrz. Tak złoconych partii nie trzeba, a nawet nie można polerować agatem pozłotniczym.
Przed rozpoczęciem złocenia instacoll musi tworzyć zupełnie suchy film, ten film będzie aktywowany Instacoll-Aktywatorem przed położeniem płatka, preferując złoto transferowe. Po nałożeniu aktywatora na przygotowaną powłokę Instacollu i naniesieniu złota , płatek będzie miał efektowny połysk.

STOSOWANIE:
Porowate powierzchnie, takie jak drewno, kamień, gips najpierw powinny zostać pokryte 15%roztworem wodnym Instacoll. Po ok. 30 min wysychania tej warstwy można nałożyć grubszą warstwę Instacollu. Jak już wyżej wspomniano przy niektórych materiałach trzeba więcej niż jedną warstwę “ gruntu” Instacollu by uzyskać błonę odporną na warunki atmosferyczne- zastosowanie produktu musi być ściśle z instrukcją
-na odtłuszczone podłoże nałóż miękkim nylonowym płaskim pędzlem wymieszany Instacoll. Gdy używasz rozpylacza dodaj 5-10% wody
-jedna lub dwie warstwy powinny być wystarczające ostatnia warstwa musi być zupełnie wyschnięta przed nałożeniem kolejnej,
-odczekaj co najmniej 3h po nałożeniu ostatniej warstwy Instacollu.
-suchą nie lepką powierzchnię Instacollu uaktywnia się przez naniesienie Instacoll Aktyvator Size przy pomocy zwilżonej w aktywatorze szmatki; przeciera się po powierzchni tak, by powstał bardzo cienki,równy film tak powstały film (błona ) musi być cienki - rzadki by wysychał w ciągu 1min. W ciągu 2h od nałożenia można złocić bez aktywatora.
-nakładaj złoto transferowe natychmiast przez dociskanie bawełnianym wacikiem przez bibułkę kontynuowanie złocenia zawsze wymaga aktywowania następnych partii zakładanie płatków z niewielkimi nadmiarami na przed chwilą położony fragment umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni, bez widocznych śladów łączeń; zawsze odczekaj by wysechł Aktivator Size przed założeniem następnego płatka !
-po całkowitym pokryciu powierzchni metalem pocieraj delikatnie w jednym kierunku wacikiem; ubytki mogą być uzupełnione wg powyższej metody lub przez nakładanie Instakoll Aktivator jak podano poniżej.

Lużne płatki złota mogą być bezpośrednio nakładane, jeżeli złoto jest kładzione na mokry Instacoll-Aktivator. Dlatego klej ten powinien być nanoszony pędzlem cienko albo wielokrotnie. Podobnie jak przy tradycyjnej metodzie złocenia na bolus, płatek jest kładziony bezpośrednio na mokrą powierzchnię.Po całkowitym wyschnięciu powierzchni płatek powinien być dociśnięty tamponem. Jednak rezultaty tego sposobu nie są tak spektakularne jak przy złoceniu “na sucho” opisanym wyżej.

.

Re: Złocenie - instacoll system

PostNapisane: 6 paź 2014, o 13:09
przez Maria
Kładziesz instacol na plawkę? Jak ci się to udało? Ja kiedyś próbowałam i wyszły mi zapowietrzenia- takie bąbelki już przy nakładaniu. Nie mieszałam, więc nie miały prawa powstać pęcherzyki powietrza.

Re: Złocenie - instacoll system

PostNapisane: 6 paź 2014, o 17:24
przez teresamuszakowska
Łukaszu...Krzysztofie dziękuję bardzo...

-odczekaj co najmniej 3h po nałożeniu ostatniej warstwy Instacollu.
-suchą nie lepką powierzchnię Instacollu uaktywnia się przez naniesienie Instacoll Aktyvator Size przy pomocy zwilżonej w aktywatorze szmatki; przeciera się po powierzchni tak, by powstał bardzo cienki,równy film tak powstały film (błona ) musi być cienki - rzadki by wysychał w ciągu 1min. W ciągu 2h od nałożenia można złocić bez aktywatora.


I znów nie wiem czy można kłaść na bazę w ciągu 2 godzin bez aktywatora???????...jak wyżej jest napsane aby odczekać conajmniej 3 godziny...buuuu...pomocy...!!!

Re: Złocenie - instacoll system

PostNapisane: 6 paź 2014, o 21:08
przez Krzysztof
teresamuszakowska napisał(a):... czy można kłaść na bazę w ciągu 2 godzin bez aktywatora?...

Można. Po dwóch godzinach złoto się nie przyklei poprawnie bez aktywatora.

teresamuszakowska napisał(a):...wyżej jest napsane aby odczekać conajmniej 3 godziny...

Pod aktywator baza powinna schnąć conajmniej 3 godziny.

Maria napisał(a):Kładziesz instacol na plawkę?

Czasami

Maria napisał(a):Jak ci się to udało?

Na dobrze położonym gruncie - super.

Maria napisał(a): Ja kiedyś próbowałam i wyszły mi zapowietrzenia- takie bąbelki już przy nakładaniu. Nie mieszałam, więc nie miały prawa powstać pęcherzyki powietrza.

Pęcherzyki wyłażą z podkładu (gruntu, tkaniny lub deski). Jest o tym dość rozbudowany wątek dotyczący bąblowania
viewtopic.php?f=8&t=30

Re: Złocenie - instacoll system

PostNapisane: 6 paź 2014, o 23:07
przez teresamuszakowska
Krzysztofie dziękuję za cierpliwość i za pomoc...teraz już rozumiem... :D

Re: Złocenie - instacoll system

PostNapisane: 12 paź 2014, o 20:52
przez Elen
Ja złocę na instacoll-nigdy nie używałam aktywatora ,a złoto kładłam nawet po 24h.
Przed położeniem płatka"lekki chuch.." i przyklejamy.Instacol rozrzedzam trochę wodą/dest./bo oryg.jest dość gęsty.

Re: Złocenie - instacoll system

PostNapisane: 13 paź 2014, o 01:15
przez teresamuszakowska
Elen dziękuję... :D

Re: Złocenie - instacoll system

PostNapisane: 21 lut 2016, o 22:10
przez hamfast
Poczytałem sobie o tym sposobie złocenia i zastanawiam się, czy to jest dobry pomysł, żeby spróbować tego na swój "pierwszy raz" ?

I drugie pytanie :
Jesli mozna instacolla uzywać na zewnątrz, to czy mogę go wykorzystać do renowacji nagrobka ?
Chciałbym odnowić złocenia liter i metalowej figurki Jezusa na krzyżu.