PULMENT

PULMENT

Postprzez Maria » 18 sty 2014, o 13:27

Czy możecie podzielić się waszymi przepisami na pulment? Mile widziane własne odkrycia, które są pomocne w pracy. Gdybym nie miała mnóstwa kłopotów ze złoceniem na pulment, z pewnością złociłabym tak zawsze. Ale niestety. Poszukuję więc dobrych rad. :)
Maria
 
Posty: 221
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 11:19

Re: PULMENT

Postprzez zephyr7 » 18 sty 2014, o 19:56

Przyznam się, że nigdy nie złociłem na pulment :(

Mam słoiczek pulmentu maimeri oro (czerwony), ale jeszcze nie zdążyłem wypróbować:
http://www.szal-art.pl/idea-oro-pulment ... _293_3407/

Podobno wystarczy rozpuścić w kąpieli wodnej.

Maju, zadzwoń do Kremera, albo Edanu, albo Tuluza w Krakowie - oni na pewno coś Ci doradzą.

Jeśli chcesz uzyskać dobry efekt bez polerowania agatem, możesz spróbować instakolu.
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Re: PULMENT

Postprzez Maria » 18 sty 2014, o 20:32

Instacol używam, lubię go, ale nie zastąpi pulmentu. Znam zasady, jeśli chodzi o pulment i wiele razy złociłam. Miałam długą przerwę w złoceniu na pulment i robię coś nie tak. Prawdopodobnie robię zbyt twardą zaprawę i potrzebuję przepisu. Może coś pokręciłam i robię klej zbyt mocny.
Maria
 
Posty: 221
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 11:19

Re: PULMENT

Postprzez katarzynakobuszewska » 19 sty 2014, o 12:04

Mario,
na warsztatach pozłotniczych Drogi Ikony, które prowadziła Gabrysia podawała nam taki przepis:
1. przygotować klej skórny z wodą destylowaną w proporcji 1:3
2. przygotować glinkę z wodą destylowaną w proporcji 1:5-7 + łyżka spirytusu
Następnie do glinki z wodą dodajemy podgrzany w kąpieli wodnej klej w stosunku 10:1 + gliceryna (1 łyżeczka na 0,5L) + szczypta tymolu w celu zatrucia. I pulment gotowy do użycia, oczywiście też trzeba go podgrzać w kąpieli wodnej.
Tyle zapisałam co zapamiętałam. Jeśli chodzi o moje doświadczenia to trudno mi wyczuć kiedy można po pozłoceniu polerować agatem - ostatnio porobiły mi się "wgniecenia" jakby pulment był za miękki.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
katarzynakobuszewska
 
Posty: 74
Dołączył(a): 11 lis 2013, o 21:01

Re: PULMENT

Postprzez lukaszmatysik » 19 sty 2014, o 12:53

Można polerowac jak po postukaniu agatem dźwięk jest taki sam jak w suchym miejscu...
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Re: PULMENT

Postprzez Maria » 19 sty 2014, o 21:01

Na co ta gliceryna i tymol? Czy to dodaje się do kupionego już pulmentu? Wolę zapytać, bo może źle zrozumiałam. U nas nie dodawało się czegoś takiego.
Maria
 
Posty: 221
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 11:19

Re: PULMENT

Postprzez katarzynakobuszewska » 19 sty 2014, o 21:47

Mario,
prawdopodobnie glicerynę dodaje się w celu natłuszczenia konsystencji glinki a tymol (proszek, który służył kiedyś dentystom do zatruwania zębów) dodaje się tylko w celu zatrucia glinki - można ją wtedy dłużej przechowywać. Inaczej może pleśnieć. Jeśli robi się pulment od razu do wykorzystania, to nie trzeba go zatruwać.
Avatar użytkownika
katarzynakobuszewska
 
Posty: 74
Dołączył(a): 11 lis 2013, o 21:01

Re: PULMENT

Postprzez maja » 19 sty 2014, o 22:08

Ja nie dodaję gliceryny, ale widziałam Gabrysiowe złocenia i są piękne ! Gabrysia to naprawdę fachowiec, złoto slucha się jej jak żywe, czasem miałam wrażenie, że jej nawet narzędzia pozłotnicze zbędne, jakby ich nie miała to też by sobie poradziła :)))
Avatar użytkownika
maja
 
Posty: 89
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 15:07

Re: PULMENT

Postprzez Maria » 20 sty 2014, o 12:17

Dziękuję wam, kochane. Będę eksperymentować. A ta gliceryna to jakaś w płynie? Gdzie można kupić?
Teraz dokładniej to czytam i mam mnóstwo pytań, bo naprawdę ten przepis to zupełnie coś innego, niż znałam. Dobrze rozumiem? Najpierw mam glinkę wymieszać z wodą destylowaną i potem do tego dodać podgrzany klej? Gliceryna- 1 łyżeczka na pól litra. Czy chodzi już o wymieszaną glinkę z wodą destylowaną i klejową?
Maria
 
Posty: 221
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 11:19

Re: PULMENT

Postprzez lukaszmatysik » 21 sty 2014, o 00:03

Podobno można w aptece kupic, ale ja kupowałem kiedyś na allegro o wyższym stężeniu...
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Następna strona

Powrót do Techniki pozłotnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości