Strona 1 z 1

kilka pytań natury teologiczno - technicznej

PostNapisane: 9 lip 2020, o 21:49
przez Mariusz
Mam na imię Mariusz. Jestem kompletnym amatorem jeśli chodzi o pisanie ikon, ale po wycieczce w Bieszczady i po maratonie po wszystkich galeriach, tak bardzo spodobały mi się Ikony... poczułem, że jestem w innym świecie i postanowiłem nauczyć się ikonopisarstwa i muszę zrobić coś samemu:) Na razie jestem na etapie czytania i przyswajania wszystkich informacji. W związku z tym mam kilka pytań na początek, jeśli można oczywiście.
1. Wiem że wszystkie kolory w ikonach mają swoje znaczenie ale jeszcze nie jestem w tym dobry. Czy można w Mandylionie zrobić tło ciemno granatowe. bądź wręcz czarne? Widzę w wyobraźni złoty Nimb właśnie na takim tle...
2. Czym różni się złocenie na mixtion od złocenia na pulment? Tzn. wiem czym się różni technicznie, ale bardziej mi chodzi o efekt końcowy. Które jest bardziej efektowne. Które stosuje się kiedy?
3. Jak rozprowadzić poprawnie olifę? Po jakim czasie? Ile warstw? Czytałem na jakimś forum że niektórzy mają z tym problemy... Robią się zacieki, a w skrajnych przypadkach nawet ktoś zniszczył całą ikonę... Nie wiem czy mój duch jest na tyle silny by unieść stratę wielu miesięcy pracy:)
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam gorąco

Re: kilka pytań natury teologiczno - technicznej

PostNapisane: 12 sie 2020, o 21:57
przez Krzysztof
1. Tak, ale nie całkowicie czarne.
2. Pulment daje większe możliwości np. idealny poler, precyzyjne puncowanie, łączenie kolorów złota, wcześniejsze modelowanie gruntu, stosowanie szablonów.
3. Olifienie jest już omówione na forum. Z praktyki dodam, że co pracownia to inna technika i materiały. Ze względu na toksyczność i nietrwałość (olifa szybko ciemnieje) stosowana jest tylko w niektórych pracowniach rosyjskich.