kilka pytań natury teologiczno - technicznej

kilka pytań natury teologiczno - technicznej

Postprzez Mariusz » 9 lip 2020, o 21:49

Mam na imię Mariusz. Jestem kompletnym amatorem jeśli chodzi o pisanie ikon, ale po wycieczce w Bieszczady i po maratonie po wszystkich galeriach, tak bardzo spodobały mi się Ikony... poczułem, że jestem w innym świecie i postanowiłem nauczyć się ikonopisarstwa i muszę zrobić coś samemu:) Na razie jestem na etapie czytania i przyswajania wszystkich informacji. W związku z tym mam kilka pytań na początek, jeśli można oczywiście.
1. Wiem że wszystkie kolory w ikonach mają swoje znaczenie ale jeszcze nie jestem w tym dobry. Czy można w Mandylionie zrobić tło ciemno granatowe. bądź wręcz czarne? Widzę w wyobraźni złoty Nimb właśnie na takim tle...
2. Czym różni się złocenie na mixtion od złocenia na pulment? Tzn. wiem czym się różni technicznie, ale bardziej mi chodzi o efekt końcowy. Które jest bardziej efektowne. Które stosuje się kiedy?
3. Jak rozprowadzić poprawnie olifę? Po jakim czasie? Ile warstw? Czytałem na jakimś forum że niektórzy mają z tym problemy... Robią się zacieki, a w skrajnych przypadkach nawet ktoś zniszczył całą ikonę... Nie wiem czy mój duch jest na tyle silny by unieść stratę wielu miesięcy pracy:)
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Pozdrawiam gorąco
Mariusz
 
Posty: 3
Dołączył(a): 7 lip 2020, o 22:01

Re: kilka pytań natury teologiczno - technicznej

Postprzez Krzysztof » 12 sie 2020, o 21:57

1. Tak, ale nie całkowicie czarne.
2. Pulment daje większe możliwości np. idealny poler, precyzyjne puncowanie, łączenie kolorów złota, wcześniejsze modelowanie gruntu, stosowanie szablonów.
3. Olifienie jest już omówione na forum. Z praktyki dodam, że co pracownia to inna technika i materiały. Ze względu na toksyczność i nietrwałość (olifa szybko ciemnieje) stosowana jest tylko w niektórych pracowniach rosyjskich.
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 366
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska


Powrót do Techniki pozłotnicze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości

cron