problem-peknięcie podobrazia pod ikonę krzyża

problem-peknięcie podobrazia pod ikonę krzyża

Postprzez Marian » 11 gru 2014, o 19:10

Witam serdecznie.
Cieszę się bardzo, że przy szukaniu czegoś tam "wpadłem" na tę stronę.Też piszę ikony.
Teraz pracuję nad kopią krucyfiksu Giunta Pisano (104x82) no i mam problem, a wychodząc z założenia, co dwie głowy to nie jedna postanowiłem podzielić się tym problemem.
Drewno wybrałem bardzo starannie(deski z 60-cio letniej futryny drzwi). Pęknięcie pojawiło się na skrzyżowaniu belki poziomej z pionową, na dolnej krawędzi poziomej belki.Przypuszczam, że stolarz nie zrobił tego połączenia zgodnie z tym jak to ustalaliśmy. Zastanawiam się teraz czy usunąć grunt w miejscu pęknięcia aż do płótna i zaszpachlować , czy nie usuwać gruntu tylko zaszpachlować pęknięcie, lub nie robić nic. Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie.
Pozdrawiam
Marian
Ostatnio edytowano 12 gru 2014, o 20:50 przez Krzysztof, łącznie edytowano 1 raz
Powód: przeniosłem wątek do właściwego działu i doprecyzowałem tytuł
Marian
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2 gru 2014, o 18:37

Re: problem-peknięcie

Postprzez lukaszmatysik » 12 gru 2014, o 19:36

Fajnie by było jakbyś wrzucił jakieś zdjęcie bo nie widząc ciężko sobie to wyobrazic? W zależności od rodzaju tego pęknięcia można wybrac różne rozwiązania...
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Re: problem-peknięcie podobrazia pod ikonę krzyża

Postprzez Krzysztof » 12 gru 2014, o 21:22

Ponieważ niezbyt precyzyjnie opisałeś problem więc też napiszę ogólnie.

Deseczki podobrazia skleja się równolegle.

Drewno pod wpływem zmian wilgotności i temperatury zmienia i objętość i długość.

Wady stolarskie podobrazi ujawniają się szczególnie intensywnie w tygodniu po zakończeniu gruntowania.
Deska schnie i pracuje, ale wilgoć dostała tylko z jednej strony (od gruntu przy nakładaniu każdej warstwy)
co przy tak dużym formacie muszą przejąć szpągi i utrzymać deskę prostą i nie dopuścić do pękania.

Tkanina nie skompensuje przemieszczeń poprzecznych desek względem siebie
w miejscach gdzie włókna drewna stykają się prostopadle.

Z tego co piszesz deski są wzdłuż i w poprzek więc i pewnie szpong nie dałeś,
a jeśli są to przy skrzyżowanych deskach pełnią tylko funkcje podpórek od ściany.
Odrębny temat to jakość szpong i ich powiązania z podobraziem.

Jeżeli na etapie gruntowania deska czy podobrazie pęka to zaleca się rozpoczęcie
całego procesu od początku chyba, że uznasz, że to był incydent to pracuj dalej.

Tyle teoretyzowania.

I tak jak pisze Łukasz - bez zdjęcia trudno ocenić w czym problem.
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 366
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

Re: problem-peknięcie podobrazia pod ikonę krzyża

Postprzez Marian » 14 gru 2014, o 22:56

DSC_2.jpg
DSC_1.jpg
Witam serdecznie
Oto mój problem.
Zastanawiałem się czy przypadkiem i ja nie dołożyłem do tego problemu, gdyż po zabejcowaniu pleców krzyża zawoskowałem je na gorąco i szczelnie okleiłem papierem w celu zabezpieczenia przed gruntowaniem. Wydaje mi się że problem rozpoczął się po zdjęciu gazet.
Marian
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2 gru 2014, o 18:37

Re: problem-peknięcie podobrazia pod ikonę krzyża

Postprzez Krzysztof » 15 gru 2014, o 14:15

Pięna oprawa ikony.

To pęknięcie wygląda na stały element tej ikony
gdyż powstało w miejscu równo na styku belki poziomej z pionową.
Nie mam pojęcia co zrobić w takiej sytuacji bo piszę tylko na deskach sklejanych z deseczek równoległych na całej powierzchni.

Na dużych krzyżach z belek skrzyżowanych (przydrożnych) postać Pana Jezusa jest pisana zazwyczaj na osobnej powierzchni z blachy, deski, a ostatnio sklejki czy płyty bo z czasem zawsze na styku belek pojawią się pęknięcia.
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 366
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

Re: problem-peknięcie podobrazia pod ikonę krzyża

Postprzez lukaszmatysik » 16 gru 2014, o 06:46

Prawdopodobnie tak jak piszesz przyczyniłeś się do tego - co nie oznacza, że w przyszłości nie pękłoby samoistnie...
Nie wiem co Ci doradzic - najlepiej byłoby zagruntowac jeszcze raz - ale szkoda pracy i złota które już tam włożyłeś, z drugiej strony to pęknięcie...
A jaką tkaninę dałeś pod grunt?
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Re: problem-peknięcie podobrazia pod ikonę krzyża

Postprzez Evagelia » 16 gru 2014, o 08:41

...
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05


Powrót do Podobrazia, gruntowanie, snycerka, kioty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości