Wybór drewna, kleje, grunty...

Wybór drewna, kleje, grunty...

Postprzez Adrian » 21 wrz 2014, o 16:09

Witam!
Wkrótce zacznę pracę z trzema ikonami - Jezusa Pantokratora, Św. Michała Archanioła i Matki Bożej Hodegetrii. Chcę je przygotować w tradycyjny sposób w przeciwieństwie do tego co było dotychczas...

Mam pytania:Jakie drewno jest najlepsze? Czy pod ikonę nadają się deseczki osikowe? Czy ,,jaskółczy ogon" z tyłu jest absolutnie konieczny? Czy grunt można przygotować (za książką ,,Techniki malowania ikon") na kleju z żelatyny, czy polska się do do tego nie nadaje? Czy ammanitura dostępna w plastycznych sklepach nadaje się do pisania ikon? Czy do gruntu wystarczy sama kreda bolońska?. Czy na grunt wystarczą dwa kilogramy kredy? Jak złocić na mikstionie tak, aby złoto wyglądało jak najbardziej na wypolerowane? Czy można używać barwników pochodzących "z podwórka"? Jeśli tak, to jakich?

Z góry dziękuję za odpowiedź (szczególnie na wyróżnione pytania)
Ikona to nie obraz, ikona, to takie okno, przez które my spoglądamy na tamten świat, a święci na ten

Mój blog o ikonach, malarstwie i starożytnej liturgii: http://malarstwoadrianrum.blogspot.com
Adrian
 
Posty: 47
Dołączył(a): 21 wrz 2014, o 15:50
Lokalizacja: Opole

Re: Wybór drewna, kleje, grunty...

Postprzez Krzysztof » 21 wrz 2014, o 21:27

Zacznij od przestudiowania dostępnych materiałów. Jest tego sporo.
Na większość zadanych pytań znajdziesz odpowiedzi w innych wątkach.

Na stronie Drogi Ikony polecam zakładkę warsztat:
http://www.drogaikony.org.pl/p/warsztat.html

Aby efektywnie korzystać z forum polecam wątek
"Kilka słów na początek - o funkcjonowaniu FORUM"
viewtopic.php?f=28&t=20

Napisałem krótkie odpowiedzi i wątek zablokowałem ponieważ zawiera wiele różnorodnych pytań.
W jednym wątku omawiany jest tylko jeden problem, jedno pytanie, jedno zagadnienie.

Tylko w ten sposób można zapewnić przejrzystość i spójność wiedzy zawartej w forum.

Życzę wytrwałości.
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 366
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

Re: Wybór drewna, kleje, grunty...

Postprzez Krzysztof » 22 wrz 2014, o 09:38

Tu zamieszczam proste odpowiedzi na zadane pytania, ale każde zagadnienie to temat do głębokich i ciekawych dyskusji.
Dlatego, jeśli chcesz dostać pełniejszą odpowiedź, z różnych punktów widzenia - zadawaj pytania do skutku.
Pytania pojedyńcze w odrębnych wątkach, po sprawdzeniu czy taki temat wątku już nie był omawiany wcześniej.


Jakie drewno jest najlepsze?
Jedni twierdzą że cyprysowe, inni lipowe, jeszcze inni, że każde byle nie żywiczyło
Czy pod ikonę nadają się deseczki osikowe?
Tak
Czy ,,jaskółczy ogon" z tyłu jest absolutnie konieczny?
Nie. Przy małych deskach (do 30cm szerokości) można nie dawać wzmocnień (np. szpong na jaskółczy ogon).
Czy grunt można przygotować (za książką ,,Techniki malowania ikon") na kleju z żelatyny, czy polska się do do tego nie nadaje?
Można użyć żelatyny spożywczej o ile jest bez dodatków (np. soli), ale żelatyna z kości świńskich jest dość słaba i sporo kosztuje. Sugeruję klej kostny czy skórny, w perełkach albo stolarski w płatkach z kości - w sumie to też żelatyna.
Czy ammanitura dostępna w plastycznych sklepach nadaje się do pisania ikon?
Na początek zacznij od tradycyjnego gruntu kredowo-klejowego. Grunty pozłotnicze słabo przyjmują pigmenty ziemne niż tradycyjne geso.
Czy do gruntu wystarczy sama kreda bolońska?
Tak, ale kreda pozłotnicza jest na początek najlepsza bo Polska, tania i bezproblemowa
Czy na grunt wystarczą dwa kilogramy kredy?
Tak wystarczą nawet na 20-50 małych podobrazi
Jak złocić na mikstionie tak, aby złoto wyglądało jak najbardzie dają się polerować.
Trzeba użyć mikstionu do kładzenia złota na poler - np. instakolu. Tradycyjny olejowy czy popularne syntetyki akrylowe tylko na mat i nie daje się polerować, ale od takich się zaczyna.
Czy można używać barwników pochodzących "z podwórka"? Jeśli tak, to jakich?
Pewnie można, ale do pisania ikon na początek lepsze są sprawdzone pigmenty przeznaczone do pisania ikon.


Wątek zablokowałem ponieważ zawiera wiele różnorodnych pytań.
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 366
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska


Powrót do Podobrazia, gruntowanie, snycerka, kioty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron