Ikony i prośba o działanie Boga w życiu człowieka

Ikony i prośba o działanie Boga w życiu człowieka

Postprzez zephyr7 » 24 sie 2014, o 20:26

Witajcie Kochani,

Wielu ikonopisów twierdzi, że rozpoczęcie przygody z pisaniem ikon przemieniło ich życie i zbliżyło do Boga - chciałbym zadać pytanie, proste z pozoru - ale bardzo ciekawe: w jaki sposób modlitwą zaprosić Boga do działania w naszym życiu?

Powiedzmy, każdy z nas ma swój "Egipt" - bezsensowną pracę, która nie przynosi żadnego pożytku, otoczenie zawistnych, zdemoralizowanych ludzi - którzy nawet nie widzą jak bardzo toksyczne środowisko stworzyli; mnóstwo zagrożeń, tragedii, nieszczęść, itp.

A mimo to, niektórym się udaje - znajdują cel, znajdują sens - Łaska Ducha przemienia wszystko w - co tu dużo mówić - niewytłumaczalny sposób.

Chciałbym zapytać, jak to jest - szczególnie przy tak mistycznej pracy, jak malowanie ikony - czy da się Boga "zaprosić" do działania w naszym życiu? Poprzez modlitwę, poprzez ikony?
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Re: Ikony i prośba o działanie Boga w życiu człowieka

Postprzez Antoni » 25 sie 2014, o 04:27

Ciekawy temat, choć myślę że bardziej na jakąś książkę :) Myślę, że każdy ma własną drogę na której spotka Boga. Trudno więc określać przez co to nastąpi... Czy przez mozolną pracę w fabryce, czy przez działania artystyczne, czy przez cierpienia, powołanie... Wydaje mi się, że to wszystko jedno może łączyć- pokora. Jeśli coś się robi zapominając o sobie, o swoim interesie, nie traktując siebie zbyt poważnie, jeśli robi się to tylko dla Boga (bądź bliźniego, na jedno wychodzi) to odkrywamy się, nawet o tym nie myśląc, na spotkanie z Panem.
Jeśli chodzi o ikony, jest to bardzo dobry sposób na drogę do Boga (która się nie kończy nigdy na ziemi). Wiadomo chyba czemu- mamy tu konkretnych ludzi, świętych, przede wszystkim Boga Wcielonego. Pozostaje tylko zrobić Mu miejsce w sercu i próbować namalować Jego ikonę tak, by ktoś mógł się przy niej pomodlić. Mi osobiście ikony dały kontakt ze świętymi- praktycznie wcześniej nie przywiązywałem większej wagi do "świętych obcowania", a przy każdej ikonie malując świętego, człowiek jakoś się z nim spotyka- a co najważniejsze, przez świętego spotyka się z Bogiem. Chyba tyle, przepraszam jeśli zupełnie bez sensu napisałem :)
Antoni
 
Posty: 94
Dołączył(a): 5 sty 2014, o 21:40

Re: Ikony i prośba o działanie Boga w życiu człowieka

Postprzez Marcin » 26 sie 2014, o 12:22

Bardzo ciekawy i potrzebny wątek.

Tak myślę, że pytanie zephyr7 jest troszeczkę źle postawione. Bo wynika z niego, że Bóg nie działa w naszym życiu i trzeba dopiero o to poprosić. A to bywa wyrazem wewnętrznego trochę zniekształconego obrazu Boga jaki nosimy w naszym sercu.

Dzięki modlitwie, człowiek odkrywa właśnie, że Bóg działa w życiu człowieka i to bardzo konkretnie.

I to może być jedną z najbardziej niesamowitych rzeczy jakie nas spotkały - otrzymanie daru pisania ikon. To jest charyzmat, miejsce współpracy z Panem Bogiem. To działanie Boga w nas :)

Dzięki modlitwie możemy ten dar rozwijać. Myślę, że jest takie bezpośrednie powiązanie: modlitwa - pisanie ikon. Jeśli pogłębiamy modlitwę, relację z Bogiem - ikony stają się głębsze i "prawdziwsze" i na odwrót: ikony bez modlitwy to zwykle religijny kicz.

W moim życiu, tak wyczuwam, pisanie ikon jest darem odkrywania Pana Boga, Jego Oblicza. Długo o to prosiłem i otrzymałem łaskę odkrycia tego daru.

Pan Bóg działa w dwojaki sposób - albo działa od razu albo zaprasza do przejścia pewnego procesu. W zależności od naszych możliwości i potrzeb. Także zapewne pisanie ikon może "przemieniać" nasze serca od razu albo stopniowo :)

Ja tak przynajmniej to odczuwam w swoim życiu :)
Moja stronka: http://www.marcinkaczmar.pl - serdecznie zapraszam.
Marcin
 
Posty: 67
Dołączył(a): 27 gru 2013, o 16:27
Lokalizacja: okolice Wrocławia


Powrót do Liturgia, muzyka, modlitwa, duchowość

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron