Re: Ile czasu powinny trwać warsztaty pisania ikon?

Sens ikony i ikonopisania, nasze podejście, poszukiwania, pytania...

Re: Ile czasu powinny trwać warsztaty pisania ikon?

Postprzez ikonnik » 20 sty 2014, o 10:39

Zawsze mnie to fascynuje, kiedy dowiaduję się, że ktoś potrafi i odważa się przeprowadzić podstawowe warsztaty ikonopisania w... 11 godzin.
Chciałbym poznać ten sekret :D
Ostatnio edytowano 28 sty 2014, o 09:35 przez ikonnik, łącznie edytowano 2 razy
Powód: zmiana tematu i wyodrębnienie dyskusji z wątku
Avatar użytkownika
ikonnik
 
Posty: 44
Dołączył(a): 11 wrz 2013, o 13:03
Lokalizacja: Rzym/Warszawa

Re:

Postprzez Evagelia » 23 sty 2014, o 18:40

To wszystko co w opisie tylko w 11 godzin :o ?? Rowniez podziwiam : ). Sama nie jestem w stanie w 11 godzin najprostszej ikony namalowac, bez wliczania czasu na gruntowanie, zlocenie czy sporzadzenie rysunku..no ale nie robie tjemnicy, ze jestem bardzo powolnym uczniem. :D
Ostatnio edytowano 26 sty 2014, o 21:52 przez Krzysztof, łącznie edytowano 1 raz
Powód: zmiana tematu i wyodrębnienie dyskusji z wątku
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Re:

Postprzez lukaszmatysik » 23 sty 2014, o 18:44

A wszystko jest poprzedzone wprowadzeniem do historii, a domyślam się że w dwóch zdaniach to to nie będzie...
Ostatnio edytowano 26 sty 2014, o 21:52 przez Krzysztof, łącznie edytowano 1 raz
Powód: zmiana tematu i wyodrębnienie dyskusji z wątku
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Re:

Postprzez Evagelia » 24 sty 2014, o 13:46

Krzysztofie nie mam nic przeciwko idei krotkich czasowo kursow ikonopisania: ) Tylko kiedy uswiadomilam sobie ile to jest 11 godzin to zaczelam sie zastanawiac czy jest fizycznie mozliwe zagruntowac deske i namalowac ikone od poczatku do konca w ciagu tego czasu, bo na dobra sprawe 11 godzin to jeden dobry dzien malowania. Jestem pewna, ze doswiadczony malarz ikon moze namalowac w tym czasie ikone, czy zagruntowac dobrze deske, tego juz nie wiem, nie zajmuje sie gruntowaniem, ale z tego co slucham i czytam, chocby tu na forum, odnosze wrazenie, ze to juz nie taka prosta sprawa. I o ile nauczyciel moze sobie poradzic z ekspresowym malowaniem, na co pozwala mu doswiadczenie, to trudnoscia wydaje mi sie aby zupelnie nic nie wiedzacy uczen byl w stanie za nim nadazyc. Wiesz, z pewnoscia sam, ze przez bardzo dlugi czas wszyscy uczniowie kazda kreske stawiaja z ogromnym lekiem i wielka ostroznoscia, niczego nie bedac pewnym, tylko z tego powodu ten krotki czas mnie zadziwil. Trudno mi sobie po prostu wyobrazic przebieg kursu, ale to nie oznacza, ze go krytykuje.

Co masz na mysli piszac "a u nas na wsi w Warszawie" ???
Ostatnio edytowano 26 sty 2014, o 21:56 przez Krzysztof, łącznie edytowano 1 raz
Powód: zmiana tematu i wyodrębnienie dyskusji z wątku
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Re:

Postprzez Antoni » 24 sty 2014, o 18:57

A ja się czuję nieco nieswojo, bo namalowałem 20 "obrazów ikonopodobnych" (bo akryl i bez gruntu), a teraz biorę się BEZ KURSU za pierwszą ikonę. Boję się nieco co wyjdzie, skoro tak wszyscy zachęcają do kursów... ale mam nadzieję że Łaska Boża będzie ze mną :)
Ostatnio edytowano 26 sty 2014, o 21:57 przez Krzysztof, łącznie edytowano 1 raz
Powód: zmiana tematu i wyodrębnienie dyskusji z wątku
Antoni
 
Posty: 94
Dołączył(a): 5 sty 2014, o 21:40

Re:

Postprzez teresamuszakowska » 24 sty 2014, o 20:21

Antoni nie martw się...ja też nie mam żadnego kursu...uczę się z internetu...dla chcącego pisać ikony wszystko można się nauczyć z pomocą Bożą i ludzi piszących w internecie o pisaniu ikon... :D
Ostatnio edytowano 26 sty 2014, o 21:57 przez Krzysztof, łącznie edytowano 2 razy
Powód: zmiana tematu i wyodrębnienie dyskusji z wątku
Obrazek
Avatar użytkownika
teresamuszakowska
 
Posty: 147
Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 16:18
Lokalizacja: Ząbki...przytulone do Warszawy...

Re:

Postprzez Wojtek Demeter » 24 sty 2014, o 22:32

Antoni, podpisuję się pod Teresą. Nie tylko nie miałem czasu na kursy i nadal zresztą go nie mam, ani zbytnio pieniędzy nie chciałem wyłuskiwać od rodziców, choć wiem, że gdybym poprosił, daliby mi... Można się nauczyć, jak mówi Teresa :D
Ostatnio edytowano 26 sty 2014, o 21:58 przez Krzysztof, łącznie edytowano 1 raz
Powód: zmiana tematu i wyodrębnienie dyskusji z wątku
Wojtek Demeter
 
Posty: 36
Dołączył(a): 23 wrz 2013, o 17:52

Re:

Postprzez Antoni » 24 sty 2014, o 23:46

Dzięki, nieco mi ulżyło ;)
Ostatnio edytowano 26 sty 2014, o 21:58 przez Krzysztof, łącznie edytowano 1 raz
Powód: zmiana tematu i wyodrębnienie dyskusji z wątku
Antoni
 
Posty: 94
Dołączył(a): 5 sty 2014, o 21:40

Re:

Postprzez Evagelia » 25 sty 2014, o 18:53

Troche zaspamowalismy w tym temacie :D

Kurs nie nauczy, ale ukierunkuje. Dlatego warto. Bez kursu rowniez mozna sie ukierunkowac i jak najbardziej warto samodzielnie sie uczyc, bo w ikonografii to samodzielna praca jest najwieksza nauka. Zaryzykuje jednak stwierdzic, ze w pewnym momencie nalezy sie poddac nauce jakiegos mistrza, bo samodzielnie sie wszystkiego po prostu nie da.. Warto wtedy skorzystac z wiedzy kogos bardziej doswiadczonego : )
Ostatnio edytowano 26 sty 2014, o 21:58 przez Krzysztof, łącznie edytowano 1 raz
Powód: zmiana tematu i wyodrębnienie dyskusji z wątku
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Re:

Postprzez Maria » 25 sty 2014, o 21:47

To ja się podpiszę pod Evagelią. W samodzielnym uczeniu jest także niebezpieczeństwo, że będziemy wciąż powielać te same błędy nie wiedząc o tym. Choć i ja wciąż się uczę i popełniam wiele błędów, coraz częściej przerażają mnie takie ,,kursy" trwające parę godzin, po których niektórzy myślą, że zdobyli potrzebną wiedzę i sami zabierają się za prowadzenie kursów. Niestety, wiele jest takich sytuacji. Kiedyś usłyszałam od batiuszki, że nasze podejście do tzw. kursów to jakieś nieporozumienie. Teraz się z nim zgadzam. Wybaczcie, mam nadzieję, że nie sprawiłam nikomu przykrości moją szczerością.
Ostatnio edytowano 26 sty 2014, o 22:00 przez Krzysztof, łącznie edytowano 1 raz
Powód: zmiana tematu i wyodrębnienie dyskusji z wątku
Maria
 
Posty: 221
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 11:19

Następna strona

Powrót do "Moim zdaniem...": tematy do dyskusji

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron