Ikona w technice akrylowej

Ikona w technice akrylowej

Postprzez teresamuszakowska » 20 wrz 2013, o 00:29

Witam...chciałabym wiedzieć czy ikonę można malować akrylami...tzn. pigmenty rozpuszczać w medium akrylowym i malować nimi ikonę...czy taka ikona ma taką samą wartość duchową jak ta malowana temperami...słyszałam różne opinie na ten temat...co o tym sądzicie?...
zależy mi również na odpowiedzi o. Jacka...co sądzisz o. Jacku o ikonach malowanych akrylami?...
Obrazek
Avatar użytkownika
teresamuszakowska
 
Posty: 147
Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 16:18
Lokalizacja: Ząbki...przytulone do Warszawy...

Re: Ikona w technice akrylowej

Postprzez rafalwojewodzki » 20 wrz 2013, o 09:30

Akryle nie są farbami organicznymi, naturalnymi, więc podchodziłbym do nich bardzo nieufnie. Wpisaniu ikony jest ważna symbolika "przemieniania" świata stworzonego, od niedoskonałości do boskiego porządku, doskonałości, która wyraża się w ikonie. Samo jajko jest przecież symbolem życia, rezygnowanie z niego już narusza tak bogatą symbolikę ikony. Technika akrylowa jest też dosyć młoda, nie wiadomo jak zachowa się po 100, 200, czy 500 latach.... A ikony w technice temperowej, np te ręki A. Rublowa dotrwały do naszych czasów.
Avatar użytkownika
rafalwojewodzki
 
Posty: 34
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 19:15

Re: Ikona w technice akrylowej

Postprzez olgaannahm » 20 wrz 2013, o 22:25

Muszko, jedną ikonę namalowałam właśnie w taki sposób - pigmenty rozcierałam w medium akrylowym. I pigmenty i medium miałam od Kremera. Źle mi się malowało, nie czułam tego malowania. Ikona wg mnie wygląda sztucznie - błyszczy się, nie ma tej specyficznej matowości, którą tak lubię podczas malowania.. może tempera jajeczna nie jest łatwą techniką ale ją lubię i ma ( nazwę to) pewną szlachetność. :D
Co do wartości duchowej ikony malowanej różnymi technikami , są ikony malowane inaczej - myślę, że ta wartość zależy od osoby malującej, jak to odbiera , jaki ma stosunek do ikony, tworzenia jej, wiary...ale to moje skromne zdanie. Może kanony mówią inaczej - najlepiej będzie wiedział o. Jacek :)
IPytanie do Evagelii - nie malujesz właśnie akrylami? :D
Avatar użytkownika
olgaannahm
 
Posty: 59
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 20:31

Re: Ikona w technice akrylowej

Postprzez Evagelia » 21 wrz 2013, o 19:10

...
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Re: Ikona w technice akrylowej

Postprzez zephyr7 » 29 sty 2016, o 21:49

Wszystko zależy od rodzaju spoiwa akrylowego - wiecie, bo to nie jest tak, że pójdziecie do sklepu, kupicie pierwsze z brzegu "medium akrylowe" i będzie git :)

Są media płynne, wodniste, elastyczne matowe, twarde błyszczące, takie-śmiakie-owakie...

Powinniśmy wybierać medium matowe lub satynowe, warto zaopatrzyć się w tak zwany "flow improver" lub medium do aerografu. Chodzi o to, żeby ślady pędzla "wtapiały się" i aby medium działało jak samopoziomująca się wylewka :) Od lepkości (viscosity?) farby wiele zależy.

Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę zmianę koloru przy wysychaniu. Białe "mleczka" akrylowe bardzo zmieniają kolor pigmentu. Umbra palona z primalem wygląda na fioletową :D Medium musi być możliwie wodniste (ale zapewniające odpowiednią przyczepność) i bezbarwne.

Niektóre z gotowych farb akrylowych nadają się do malowania ikon, inne mniej. Fajnie maluje się ikony farbkami jo sonjas, a nawet polycolorami. Trudniej maluje się farbami typu "heavy body" (goldeny, vallejo, itp.)

Przy odpowiednio dobranym medium (stopień połysku, płynność, bezbarwność) można uzyskać efekty bardzo zbliżone do tempery jajecznej, łącznie ze złudzeniem przenikania się (tzw. "siadania") warstw.

Jeśli chodzi o trwałość: dotychczasowe badania naukowe wydają się wskazywać, że trwałe są farby na tzw. 100% emulsji akrylowej. Nietrwałe, na bazie poli-winylowej lub akrylowo-winylowej.

Dobra emulsję akrylową można dodawać do medium do tempery chudej (parę kropel) w celu poprawienia przyczepności i umożliwienia malowania np. na ścianie.

Farby akrylowe to w zasadzie milion różnych technik...

Przy odpowiednim medium możemy sprawić, że akryle będą wyglądać i zachowywać się jak farby olejne, przy innym mogą udawać tusz lub akwarelę.
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11


Powrót do Inne techniki ikonograficzne (tech. nietemperowe, mozaika, płaskorzeźba, haft itp.)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron