Nietypowy cytat z Pisma Św. na ikonie Pantokratora

Nietypowy cytat z Pisma Św. na ikonie Pantokratora

Postprzez rotka » 20 wrz 2013, o 12:53

Chodzi o ten wizerunek

Obrazek

Najczęstsze teksty Pisma na ikonach Pantokratora to:
"Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni jesteście"
lub:
"Daję wam nowe przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali; jak Ja was umiłowałem, tak miłujcie się i wy nawzajem."
lub:
"Ja jestem drogą, i prawdą, i życiem."
lub:
"Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło."

Ale na wklejonym wyżej przedstawieniu podany jest tekst całkiem nietypowy. Nie tyle jeden cytat co kompilacja dwóch fragmentów Pisma Św. A ponieważ kilka osób głowiło się nad odcyfrowaniem tekstu z tej ikony podaję go tutaj, może się komuś przyda. Jest to fragment:

«Не судите на лица (сынове человечестии), Но праведный суд судите»
«Им же бо судом судите, судят вам; и в ню же меру мерите, возмерится вам»

Czyli:

Nie sądźcie z zewnętrznych pozorów, lecz wydajcie wyrok sprawiedliwy. (Jan 7, 24)
Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. (Mt 7,2)
Avatar użytkownika
rotka
 
Posty: 29
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 19:11

Re: Nietypowy cytat z Pisma Św. na ikonie Pantokratora

Postprzez Masza » 13 lis 2013, o 22:34

Ha, to ci dopiero ciekawostka. Ciekawe co kierowało artystą, że zdecydował się na taki krok? Choć oczywiście świetnie się uzupełniają, ale mimo wszystko ;-)
"Twoje życie staje się lepsze tylko, kiedy Ty stajesz się lepszym.- Brian Tracy"
Najlepsze podobrazie, w niskiej cenie
Masza
 
Posty: 4
Dołączył(a): 4 lis 2013, o 20:47

Re: Nietypowy cytat z Pisma Św. na ikonie Pantokratora

Postprzez lukaszmatysik » 14 lis 2013, o 17:49

Masza napisał(a):Ha, to ci dopiero ciekawostka. Ciekawe co kierowało artystą, że zdecydował się na taki krok? Choć oczywiście świetnie się uzupełniają, ale mimo wszystko ;-)

Raczej kto?
Duch Święty
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Nietypowy cytat z Pisma Św. na ikonie Pantokratora

Postprzez ikrzeminska » 4 wrz 2014, o 10:04

Ponieważ właśnie poszukuję cytatu do ikony Pantokratora z otwartą księgą, zajrzałam do wątku i chętnie poznałabym waszą opinię czy to oznacza, że jest dowolność w pisaniu cytatu w księdze (o ile to oczywiście słowa wypowiedziane przez Chrystusa). Chciałam użyć któregoś z tyvh dwóch

"Ja jestem drogą, i prawdą, i życiem."
lub:
"Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło."

a teraz przyszło mi do głowy, że może być inny...

A wiecie czy jest gdzieś wzornik cytatów do ksiąg na ikonach np. po grecku albo po łacinie?
Avatar użytkownika
ikrzeminska
 
Posty: 20
Dołączył(a): 18 wrz 2013, o 12:52
Lokalizacja: Targówka k/ Mińska Mazowieckiego

Re: Nietypowy cytat z Pisma Św. na ikonie Pantokratora

Postprzez Antoni » 4 wrz 2014, o 17:06

Parę razy natknąłem się na takie zbiory poprawnych cytatów, trzeba by chyba wpisać po prostu napisy na ikonach tłumacząc na grecki albo rosyjski (translator google). W podręczniku Dionizjusza z Furny ikonie Pantokratora jest przypisany tylko jeden : "Ja jestem światłością świata. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności" J 8,12
Antoni
 
Posty: 94
Dołączył(a): 5 sty 2014, o 21:40

Re: Nietypowy cytat z Pisma Św. na ikonie Pantokratora

Postprzez piotrb » 10 lut 2015, o 12:13

Obrazek

Pomocy, nie jestem w stanie odszyfrować, co oznacza powyższy tekst w księdze Pantokratora. Dziękuję za ewentualną pomoc, sugestie.
piotrb
 
Posty: 1
Dołączył(a): 10 lut 2015, o 11:58


Powrót do Napisy na ikonach

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 3 gości

cron