zajęcia malowania ikon na ASP

zajęcia malowania ikon na ASP

Postprzez panda103 » 24 lut 2017, o 23:38

Witam,
W przyszłym tygodniu rozpoczynam zajęcia malowania ikon na ASP. Dostałam zagruntowane podobrazie do wyszlifowania i polecenie od nauczyciela żebym wybrała sobie wzór i przeniosła tuszem na podobrazie. Czy ktoś z Was mógłby mi wyjaśnić jak powinnam to zrobić krok po kroku? Nauczyciel spieszył się i mi tego nie wyjaśnił. Znalazłam jakieś wzory tu na forum więc jeden z nich drukuję w formacie podobrazia i przenoszę go na podobrazie, tak? W jaki sposób mam przenieść wzór? Czy mogę go w jakiś sposób przekalkować? Jeśli tak, to jak to się robi?
Czy Matka Boża z Dzieciątkiem nie będzie zbyt trudnym wzorem na początek?
Poza tym grunt na podobraziu ma odpryski na krawędziach- pan, który przygotowywał podobrazia powiedział, że będzie można to potem uzupełnić. W jaki sposób można uzupełnić te ubytki? Gdy uzupełnię po wyszlifowaniu to będę musiała znowu szlifować więc nie rozumiem...
Będę wdzięczna za wszelkie porady! :)
panda103
 
Posty: 2
Dołączył(a): 24 lut 2017, o 23:23

Re: zajęcia malowania ikon na ASP

Postprzez Elzbieta » 25 lut 2017, o 19:53

Skoro mamy takich nauczycieli na ASP, to ja się nie dziwię, ze zmiany w szkolnictwie nas czekają, chroń nas Boże od takich nauczycieli. Podlinnik powinnaś sama narysowac, skonsultowac z nauczycielem, nanieśc poprawki, a gotowy przenosi się malując ochra po lewej stronie rysunku i po prawej poprawiasz ołowkiem, a deska musi być jak szklanka, potem nic nie zrobisz.
Elzbieta
 
Posty: 40
Dołączył(a): 5 sie 2014, o 09:55

Re: zajęcia malowania ikon na ASP

Postprzez panda103 » 2 mar 2017, o 23:08

Dziękuję za odpowiedź. Może napiszę wyjaśnienie żeby zdjąć krytykę z nauczyciela.
Zajęcia malowania ikon na ASP są traktowane raczej jako zapoznanie się z techniką temperową, pomijana jest tu ta cała duchowość, która dla osób wierzących stanowi sedno... Nauczyciel jest artystą, nie ikonopisarzem. Na pierwsze zajęcia nie udało mi się dotrzeć więc niestety nie wiem co i jak... Innych studentów z grupy nie znam - nie jestem studentką ASP. Jako że od dawna marzy mi się by namalować ikonę, w moim mieście nie ma kursów z malowania ikon a na kilkudniowy kurs z prawdziwego zdarzenia na razie nie mogę pojechać (mam małe dzieci), spytałam nauczyciela czy mogłabym uczęszczać na te zajęcia wraz ze studentami. Zgodził się, za co jestem mu wdzięczna, a odpowiedzi na moje pytania i wątpliwości staram się znajdować w różnych źródłach. Wiem, że dla Was, którzy zajmujecie się ikonami długo, moje pytania mogą być śmieszne. Jednak za wszelkie rady i wskazówki byłabym Wam bardzo wdzięczna. Każdy w jakiś sposób kiedyś zaczynał, prawda? :)

Elzbieto, czy mogłabyś mi wyjaśnić co to znaczy "malować ochrą"? Ochra to pigment- czy to znaczy, że mam w jakiś sposób zrobić z nim farbę?
panda103
 
Posty: 2
Dołączył(a): 24 lut 2017, o 23:23

Re: zajęcia malowania ikon na ASP

Postprzez Elzbieta » 3 mar 2017, o 15:35

http://kochajitworz.pl/?p=1403
moze to Ci pomoze, ja kalkę nacieram na sucho ochra i potem przykladam do deski i obrysowuję kontury, powodzenia
Elzbieta
 
Posty: 40
Dołączył(a): 5 sie 2014, o 09:55


Powrót do Rysunek ikonograficzny, etapy malowania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron