grawerowanie rysunku

grawerowanie rysunku

Postprzez anulka » 8 paź 2013, o 22:18

witam

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć , podzielić się swoją wiedzą, jak to jest z grawerowaniem rysunku - czy powinno się obrysowywać rylcem tylko te kontury, które mają oddzielać część złoconą od niezłoconej, czy może wszystkie albo tylko główne zasadnicze kontury ( np jak mam szatę, a na niej zaznaczone miejsca, które będą najjaśniejsze - czy to też trzeba obrysować rylcem?) Jest jakaś zasada na grawerowanie czy to jest tylko element pomocniczy w pisaniu, który można pominąć?
anulka
 
Posty: 7
Dołączył(a): 8 paź 2013, o 21:02

Re: grawerowanie rysunku

Postprzez Evagelia » 8 paź 2013, o 23:20

...
Ostatnio edytowano 19 lis 2015, o 13:03 przez Evagelia, łącznie edytowano 1 raz
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Re: grawerowanie rysunku

Postprzez Krzysztof » 9 paź 2013, o 00:17

Grawerowanie jeśli już to tylko ma pomóc utrzymać linie rysunku oraz równe granice złoceń.
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 366
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

Re: grawerowanie rysunku

Postprzez anulka » 9 paź 2013, o 09:58

Dzięki wielkie za odpowiedź i pomoc :)
anulka
 
Posty: 7
Dołączył(a): 8 paź 2013, o 21:02

Re: grawerowanie rysunku

Postprzez zephyr7 » 9 paź 2013, o 18:48

Anulko, odpowiem z perspektywy i początkującego - i ciut bardziej zaawansowanego:

W początkowych etapach nauki, ciężko "złapać" malowanie twarzy. Bardzo często się zdarza, że kontury znikną całkiem pod sankirem - i trzeba malować w ciemno. To skutkuje "dziwną" ikoną - mnie zdarzyło się kiedyś namalować nos w drugą stronę :D

Dlatego, dobrze zaznaczyć środki źrenicy i zewnętrzną krawędź nosa. Tak samo z ustami, czyli: oczy, nos, usta (sama kreseczka w środku) i zarys brwi. Jeśli boisz się zarysować twarzy, zrób nakłócia w kącikach oczu, itp. Ja mam tendencję do ciągłego przemalowywania i zaznaczone kontury bardzo pomagają.

Dobrze jest mocniej wyryć kontury postaci (np. zewnętrzne włosów). Przy malowaniu włosów, często przyciemnia się je grubszym pędzlem, który lubi się "omsknąć".

Często pomijanym aspektem przy grawerowaniu są wewnętrzne ramki - sam graweruję najmocniej dolną. Pozostałe można zaznaczyć punktowo (mocno!) lub delikatnie obrysować.

Trzeba pamiętać o tym, że jeśli będziemy malować wewnętrzną ramkę grafionem, jeśli będzie zbyt głęboka, farba się rozleje. Dlatego, nie grawerujemy np. linii krzyża w aureoli Pana Jezusa, tylko zaznaczamy punkty (np. przy włosach i przy krawędzi aureoli).

Konturu wokół nimby nie grawerujemy - chyba że będziemy go malować ręcznie. Przy ręcznym malowaniu, szczególnie jeśli grawer jest nieco głębszy, koniec pędzla wydaje się sam go śledzić i pomaga nam w malowaniu. ZNACZNIE trudniej namalować nimb od ręki bez graweru.

warto jeszcze zaznaczyć dwoma/trzema dziurkami zarys nimbu, łatwiej wtedy ustawić cyrkiel.

---
Szpachlowanie nieudanego graweru (rysy na twarzy, linii przeciągniętej za ramkę, itp.) nie jest znowu takie strasznie trudne. Najłatwiej wziąć coś w rodzaju żelu akrylowego extra-heavy (próbowałem vallejo), lekkiej pasty modelującej lub czegoś podobnego i zaszpachlować uszkodzone miejsce przy pomocy szpachelki malarskiej (można nawet kartą do bankomatu). Paluchem ubijamy pastę/żel, a szpachelką zbieramy nadmiar tak, żeby pasta została w środku zagłębienia.

Farbą akrylową się nie da - wtopi się w zagłębienia. Można spróbować zimnym, gęstym gruntem - ale przed szelakowaniem.

Nie zapomnij po skończonej pracy delikatnie zaszelakować powierzchnię ikony lub przynajmniej dokładnie ją odkurzyć.

Powodzenia!
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Re: grawerowanie rysunku

Postprzez anulka » 16 paź 2013, o 11:33

dzięki zephyr za rady :)
anulka
 
Posty: 7
Dołączył(a): 8 paź 2013, o 21:02


Powrót do Rysunek ikonograficzny, etapy malowania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron