Najlepsze według Was - narzędzia, pędzle, materiały

Najlepsze według Was - narzędzia, pędzle, materiały

Postprzez zephyr7 » 4 paź 2013, o 19:31

Każdy ikonopis ma zestaw wypróbowanych narzędzi, z którymi się nie rozstaje. Poniżej przedstawię kilka swoich, zapraszam do dyskusji - razem zdobędziemy wiele cennych informacji!

Pędzle: Kozłowski 1 i 3 (red sable, kolinsky). Jeśli akurat ich nie ma, kolibri z czerwoną rączką (1, 3 i 5).

Cyrkiel z odpowiednim grafionem (to temat na osoby post) - mój cyrkiel oceniam na 5/10, ale w porównaniu do innych, to jedyne narzędzie jakiemu ufam. Nie jest idealny, grafion nie nadaje się do grubszych linii, farba spływa różnie, metal dziurawi pozłotę.

Pigmenty: kadmy i kobalty z Kremera, ziemie z RGM.

Tablice malarskie z Kremera - super zastępują deski, idealne do wprawek. Nie wyginają się przy gruntowaniu.

Farby akrylowe: do ramek, konturów polycolor, do nimbów kolor red ochre (prześliczny). Do malowania samej ikony (jeśli tworzymy w akrylu) - farby jo sonjas, które bardzo przypominają w pracy gęstą temperę. Nawet dają podobne efekty "przegryzania się" kolorów, czego nie obserwuję przy polycolorach.

Do zabezpieczenia pozłoty: specjalny werniks z maimeri. Wydaje mi się, że mniej "gasi" złoto, za to umożliwia "starcie" błędów mokrą chusteczką (np. przy malowaniu nimbów).

Kreda: szampańska.

Werniks: akrylowy Talensa.

I jeszcze pewnie kilka rzeczy, o których teraz nie pamiętam :)
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Re: Najlepsze według Was - narzędzia, pędzle, materiały

Postprzez maja » 5 paź 2013, o 00:33

Pędzle : wiewiórka ROSA i wiewiórka Kolibri ( z czarną rączką ). Ostatnio syntetyk niewiadomego pochodzenia - kupiłam bo ładnie wyglądał :) - okazał się świetny do tempery :)
Pigmenty : greckie z Edanu
Kreda - bolońska. Czasem zwykła pozłotnicza.
Zapon do zabezpieczania pozłoty
Olej twardoschnący do zabezpieczania tempery.
Akryl do obrysu nimbów i do napisów - własnoręcznie sporządzony - lakier vidaron do drewna plus pigmenty greckie
Do emulsji : piwo lub wino
Złoto - wyłącznie płatkowe z Edanu 23 i 3/4 k, grubsze
Pulment : żółty SELHAMIN
Avatar użytkownika
maja
 
Posty: 89
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 15:07


Powrót do Narzędzia i materiały warsztatowe - co najlepsze, gdzie kupić?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości