Szkoły i style malowania/pisania ikon...

Szkoły i style malowania/pisania ikon...

Postprzez teresamuszakowska » 27 lis 2013, o 18:04

Jeśli ktoś wie coś na temat charakterystyki i stylu moskiewskiej szkoły pisania ikon lub ma jakieś linki na strony gdzie można o tym poczytać to bardzo poproszę tutaj.... :D
Obrazek
Avatar użytkownika
teresamuszakowska
 
Posty: 147
Dołączył(a): 19 wrz 2013, o 16:18
Lokalizacja: Ząbki...przytulone do Warszawy...

Re: Szkoły i style malowania/pisania ikon...

Postprzez Maria » 27 lis 2013, o 19:35

Nie wiem zbyt wiele, choć bardzo mnie interesuje. Najwybitniejszym przedstawicielem moskiewskiej szkoły pisania ikon jest Andriej Rublow. Znany, więc myślę, że nie potrzeba wklejać przykładowych ikon. Jego mistrzem był Teofan Grek. Sam Teofan wybił się na pierwszy plan bardziej w Bizancjum, ale nie tylko. Jeśli przyjrzeć się dokładnie ich ikonom, można łatwo stwierdzić, że pracowali razem. I tak rzeczywiście było.
W ikonografii wysuwa się na przód harmonia, proporcje, rytmiczności linii i konturów, delikatnych czystych barwach. Ich twórczością rządzi światło, odzwierciedlające duchowe, niebiańskie piękno. Ich dzieła wyrażają idee hezychazmu. Cechą charakterystyczną jest malarskie opracowanie twarzy, wyrazisty rysunek. Stylizacja szczegółów twarzy takich jak linia brwi z podniesionymi, wewnętrznymi końcami, ściągnięte usta, małe uszy, wąskie nosy i oczy oznaczają zamknięcie na pokusy zmysłowe. Surowość i ascetyzm oblicza nadają medytacyjny nastrój wizerunku. Zastygłe nieruchomo ciało prezentuje pozę pełną pokory i powagi. O świetle i hezychazmie można wiele pisać,bo właśnie ich ikony tym się charakteryzują. Piękne freski Teofana Greka można łatwo znaleźć w wyszukiwarce i porównywać z ikonami Rublowa. Przez kontemplację tych ikon można odkryć, czym się charakteryzują. Ja tutaj opieram się tylko na tych 2 postaciach. Ale jest wiele innych, w zależności od czasu, historii.
wklejam link:
http://www.orthodoxworld.ru/pl/icona/book/8.htm

Mam nadzieję, że coś pomogłam, chociaż moja wiedza jest ograniczona.
Maria
 
Posty: 221
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 11:19


Powrót do Kościoły, muzea, miejsca związane z ikonami - w Polsce i na świecie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron