Na pograniczu ikony i nie-ikony

Na pograniczu ikony i nie-ikony

Postprzez {o} » 18 lut 2014, o 23:30

Chciałbym poświęcić ten wątek twórcom, u których niewątpliwie obecna jest inspiracja ikoną, jednak poszczególne prace niekoniecznie są kanonicznymi ikonami.

Na początek: Daniel Mitsui. Interesujące połączenie sztuki bizantyjskiej z techniką i stylistyką typową dla Kraju Kwitnącej Wiśni:

Chrystus w mocach
Ostatnia wieczerza
Matka Boża Nieustającej Pomocy... no.. mniej więcej ;)
Michał-samuraj

Galeria autora
{o}
Administrator
 
Posty: 8
Dołączył(a): 9 wrz 2013, o 21:09

Re: Na pograniczu ikony i nie-ikony

Postprzez Antoni » 19 lut 2014, o 02:44

Według mnie ciekawe, i zapewne przemawiające do Japończyków, choć kwestia inkulturacji w ikonografii jest bardzo ciężka i chyba nie bardzo została poruszona na razie... Jedynie trochę mam zastrzeżenia do "ikony" św. Michała Archanioła, którego wizerunek przecież polega na swobodnym i silnym spokojem i mocą Bożą zwycięstwem nad 'smokiem'...
Antoni
 
Posty: 94
Dołączył(a): 5 sty 2014, o 21:40

Re: Na pograniczu ikony i nie-ikony

Postprzez lukaszmatysik » 19 lut 2014, o 10:27

Podoba mi się :D Może dlatego, że lubię sztukę japońską... Kiedyś w Niepokalanowie widziałem Matkę Boską w takim japońskim stylu, ale chyba nieco inaczej przedstawiona - nie pamiętam dokładnie...
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Na pograniczu ikony i nie-ikony

Postprzez Evagelia » 19 lut 2014, o 14:39

...
Ostatnio edytowano 19 lis 2015, o 12:34 przez Evagelia, łącznie edytowano 1 raz
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Re: Na pograniczu ikony i nie-ikony

Postprzez lukaszmatysik » 19 lut 2014, o 15:05

W Afryce też często MB jest przedstawiana na "czarno". Znajomy ksiądz kiedyś powiedział (wprawdzie o pieśniach ale tu też może będzie pasowało): "może nieliturgiczne, ale duszpasterskie"
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Na pograniczu ikony i nie-ikony

Postprzez {o} » 19 lut 2014, o 18:37

Evagelia napisał(a):dlatego niedozwolone jest ukazywanie go z innym wizerunkiem, np. jako japonczyka bo to jest niezgodne z prawda.. i to samo tyczy sie Matki Boskiej i wszystkich Swietych..
Ciężko mi się zgodzić z tezą o rozumianej w ten sposób "prawdziwości" wizerunku na ikonie. Ikonografia od początku była synkretyczna. Postacie mają egipskie (!) rysy twarzy a ubierają się i strzygą jak Rzymianie. Niewiele ma to wspólnego z historycznym Jezusem.
{o}
Administrator
 
Posty: 8
Dołączył(a): 9 wrz 2013, o 21:09


Powrót do Ciekawe strony www i galerie internetowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron