Strona 1 z 1

Ikona Krzyża Jezusa Chrystusa Kapłana

PostNapisane: 29 sty 2015, o 21:59
przez Marcin
Poszukuję ikony/obrazu przedstawiającego Jezusa Chrystusa jako Króla i Wiecznego kapłana na tle krzyża. Coś nie mogę w sieci znaleźć tego wizerunku, jedyne co znalazłem to ikona ze szczecińskiego Karmelu. Czy takie przedstawienie jest jakoś specyficznie określane? Mogę prosić o małą pomoc w znalezieniu takiego przedstawienia?

Obrazek

Re: Ikona Krzyża Jezusa Chrystusa Kapłana

PostNapisane: 29 sty 2015, o 23:16
przez Krzysztof
Nie wiem jak nazywa się taki typ przedstawienia, ale są dwa symboliczne wyobrażenia Chrystusa na krzyżu w szatach kapłańskich (bo jako Arcykapłan na Krzyżu złożył Siebie Ojcu w Ofierze) albo jednocześnie w szatach królewskich i kapłańskich ("Oto Bóg królował z drzewa"). Mam w zbiorach takie zdjęcie:

Re: Ikona Krzyża Jezusa Chrystusa Kapłana

PostNapisane: 30 sty 2015, o 10:35
przez Marcin
Dziękuję serdecznie Krzysztofie za pomoc. Teraz łatwiej będzie coś wyszukać.
Pozdrawiam

Re: Ikona Krzyża Jezusa Chrystusa Kapłana

PostNapisane: 30 sty 2015, o 12:22
przez Krzysztof
Polecam też w tym dziale lekturę wątku "Ikona Krzyża Świętego"
viewtopic.php?f=20&t=244

Szczególnej uwadze polecam Ci fragment dotyczący Krzyża San Damiano:

Szata Chrystusa
Innym detalem, który mówi wiele o wymiarze zdarzenia rozgrywającego się na tej ikonie jest szata Chrystusa. Wiadomo z badań historycznych, że skazani na śmierć krzyżową pozostawali nadzy , mając okrytą intymną część ciała dla uniknięcia obrazy publicznej. Okrycie jakie im pozostawało z pewnością nie było tak ozdobne jak widzimy na naszym krucyfiksie. Ta szata musi mieć więc jakieś znaczenie szczególne. Pomoc dla odczytania tego detalu znajdujemy w księdze Wyjścia (28, 42) gdzie jest mowa o szatach kapłańskich, które Mojżesz miał wykonać dla Aarona i jego synów. Polskie tłumaczenie Biblii Tysiąclecia ma "spodnie" na określenie tej szaty , o której mowa, co nie jest zupełnie słuszne. Chodzi tu raczej o szatę liturgiczną składającą się z dwóch części: jednej osłaniającej ciało z przodu, począwszy od bioder aż do kolan, i drugiej - z tyłu. Nie były one zszyte na całej długości. Księga Wyjścia, co do sposobu i okoliczności użycia tej szaty mówi: będą ją nosić Aaron i jego synowie, ile razy wchodzić będą do namiotu spotkania lub będą zbliżać się do ołtarza dla spełnienia służby w miejscu świętym.... Szata Chrystusa na ikonie jest więc szatą arcykapłańską. Oznacza to, że w tym momencie, w którym Go widzimy spełnia świętą czynność. W liście do Hebrajczyków czytamy:

Chrystus kiedy zjawił się jako arcykapłan dóbr przyszłych /.../ przez własną krew wszedł raz na zawsze do miejsca świętego zdobywszy wieczne odkupienie (Hbr 9,11.12).

A ofiara jaką złożył przewyższa ofiary Starego Przymierza. Nie jest to już krew cielców czy kozłów lecz złożył Bogu samego siebie jako nieskalaną ofiarę (Hbr 9,14). Psalm 40 w proroczej wizji potwierdza: ofiary ani daru nie chciałeś, aleś mi utworzył ciało. Wtedy rzekłem, oto idę, abym pełnił Twoją wolę, Boże (Ps 40,7nn wg LXX).

Ponadto biały kolor szaty oznacza zmartwychwstanie do życia wiecznego. Chrystus to żyjący "arcykapłan dóbr przyszłych", który "zdobył wieczne odkupienie".