Ikony swietych

Ikony swietych

Postprzez luna » 30 sty 2014, o 16:41

Zostałam poproszona o wykonanie ikony patrona dziecka, Osobka ta malutka na chrzcie dostała dwa imiona, tylko drugie jest bardziej jej patronem, bo czas ciązy i potem mama dzieciątko zawierzyła własnie tej patronce- Czy kanoniczne jest przedstawienie dwóch świętych na jednej ikonie które żyły w rożnych czasach i miejscach?
luna
 
Posty: 26
Dołączył(a): 29 sty 2014, o 11:53
Lokalizacja: trójmiasto

Re: Ikony swietych

Postprzez Maria » 30 sty 2014, o 19:52

Jak najbardziej, wymiar czasowy w ikonie to nie to o czym my myślimy, szczególnie, jeśli chodzi o ikony patronów z Chrztu. Mnie wzrusza tradycja, która jest wciąż praktykowana w Rosji. Nie wiem, może w innych miejscach jest to także czymś normalnym, ale ja bardziej ,, obracam się w klimatach ruskiej ikony. Tam wykonuje się dla dziecka ikonę"na wymiar" to bardzo unikalna ikona. Zazwyczaj jest to pierwsza ikona w życiu człowieka. Unikalność ikony polega na tym, że jest ona wykonywana zgodnie z wymiarami noworodka: wysokość ikony określa wzrost dziecka a szerokość ikony to szerokość jego pleców w dniu narodzin. Jeśli jest 2 patronów, robi się na tych samych zasadach, tworząc dyptyk.
Maria
 
Posty: 216
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 11:19

Re: Ikony swietych

Postprzez folko » 31 sty 2014, o 07:03

Właśnie czekam na narodzenie maleństwa dla którego mam napisać ikonę właśnie na wymiar :)
Avatar użytkownika
folko
 
Posty: 28
Dołączył(a): 2 sty 2014, o 13:42

Re: Ikony swietych

Postprzez Evagelia » 31 sty 2014, o 12:07

...
Evagelia
 
Posty: 185
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05


Powrót do Podlinniki i wzory ikon

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron