ikona Św. Rodziny

ikona Św. Rodziny

Postprzez wkropki » 8 lis 2018, o 18:25

Drodzy forumowicze!
Czy ktoś z Was wie gdzie szukać źródła przedstawienia ikony Św. Rodziny. Widzę różne warianty, które różnią się kolorami, np czasem szaty Św Józefa są niebieskie, czasem zielone, i samym rysunkiem choć układ ciał pozostaje zbliżony. Czasem jest napisane że to ikona rosyjska, czasem grecka choć wyglada że kiedyś źródło było wspólne? Czy ktoś mógłby mi pomóc- bardzo bym była wdzięczna za to. Może ktoś dysponuje dobrym przykładem...
Pozdrawiam
Ania
wkropki
 
Posty: 5
Dołączył(a): 26 lis 2017, o 10:48

Re: ikona Św. Rodziny

Postprzez zephyr7 » 25 kwi 2019, o 22:02

Aniu, tak zwana "ikona św. Rodziny" jest niekanoniczna, nie maluj jej. Jest obarczona błędem na poziomie teologicznym i formalnym, zawiera cechy które wykluczające z kanonu ikonograficznego. Poczytaj w Internecie na ten temat.

Przede wszystkim, Dzieciątko Jezus powinno być raczej portretowane z Najświętszą Matką - podkreślając prawdę, że nie miało ziemskiego ojca, że jest synem Boga, poczętym z Ducha Świętego. Na ikonie Bożego Narodzenia Józef umieszczany jest na skraju kompozycji, nie w centralnej części. Tu nie chodziło o umniejszenie Jego roli, ale o prawidłowe przedstawienie dogmatu. Bogurodzica była prawdziwą Matką Zbawiciela, a Św. Józef Jego opiekunem, ojcem w sensie "męzem Maryi". Pomiędzy małżonkami nie było pożycia, nie byli rodziną w pełnym tego słowa znaczeniu - ale tu chodzi bardziej o podkreślenie dogmatu, żeby nieświadomi wierni nie mylili prawd wiary. W rodzaju "Z całej Trójcy Świętej to ja najbardziej wolę Św. Mikołaja".

Układ ciała i kolor szat ma w ikonie zawsze jakieś symboliczne znaczenie. Malowanie Św. Józefa w szatach niebieskiej i zielonej może zostać uznane za błąd: zielony jest właściwy Duchowi Świętemu - Dawcy Życia, błękitny lub niebieski to kolor symbolizujący boskość - czyli też właściwy raczej Jezusowi (płaszcz Jezusa jest często granatowy).

Więc, malowanie Św. Józefa w zielonej szacie, obejmującego Bogurodzicę - to już jakaś zupełna herezja, która może wprowadzać w błąd.

Jeśli chcesz namalować ikonę Św. Rodziny, namaluj "Boże Narodzenie" lub "Ucieczkę do Egiptu".
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11


Powrót do Podlinniki i wzory ikon

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron