Matka Boska Tuchowska

Matka Boska Tuchowska

Postprzez katarzynakobuszewska » 16 lip 2014, o 21:46

Witajcie,
poszukuję lepszej jakości i bez ryzy ikony Matki Bożej Tuchowskiej. Jeśli ktoś ma dostęp, to będę wdzięczna :D
Załączniki
MB Tuchowska 001.jpg
Avatar użytkownika
katarzynakobuszewska
 
Posty: 74
Dołączył(a): 11 lis 2013, o 21:01

Re: Matka Boska Tuchowska

Postprzez folko » 17 lip 2014, o 10:05

Może spróbować zapytać autora poniższej strony:
http://beaticon.blogspot.com/2012/09/ma ... owska.html
Avatar użytkownika
folko
 
Posty: 28
Dołączył(a): 2 sty 2014, o 13:42

Re: Matka Boska Tuchowska

Postprzez Krzysztof » 17 lip 2014, o 10:17

ze strony http://www.klasztor.tuchow.pl

Cudowny Obraz Matki Bożej Tuchowskiej

Obraz Matki Bożej sprowadzono do Tuchowa ok. połowy XVI wieku. Pochodzi on z lat 1530 – 1540 z polskiej szkoły malarskiej Mistrza z Bodzentyna. Namalowany jest na desce lipowej o wymiarach 58,2 na 44 cm, tłustą temperą na zaprawie kredowej, jest to technika typowa dla renesansu. Przedstawia Matkę Bożą do połowy postaci z Dzieciątkiem Jezus na lewym ręku. Głowy Madonny i Dzieciątka, są zwrócone ku patrzącemu na obraz, oczy szeroko otwarte, spoglądają poważnie i jednocześnie z wielką dobrocią. Twarz matki Bożej jest śliczna, młodziutka, promieniejąca matczyną miłością. Dzieciątko Jezus jest przedstawione w pełnej postaci z bosymi nóżkami. Jego prawa rączka spoczywa na błękitnej kuli zakończonej krzyżykiem, która oznacza glob ziemski lub wszechświat. Jest to symbol panowania Chrystusa nad światem odkupionym Jego męka i śmiercią. Lewą rączkę podnosi Dzieciątko w geście błogosławieństwa, względnie życzliwego pozdrowienia lub zaproszenia. Majestatu królewskiego dodają na obrazie Dzieciątku i Madonnie złote nimby wokół głów i domalowane później korony, przykryte obecnie przez szlachetne korony metalowe. Matka Boża trzyma w prawej ręce rozkwitłą różę, co stawia cały obraz w grupie ikonograficznej związanym z krzewem różanym, wizją apokaliptyczną i ogrodem rajskim. Te idee teologiczne jakby klamrą obejmują całe życie Maryi.

Oryginalne, malowane szaty Maryi i Jezusa pokrywa obecnie metalowa „sukienka” wykonana z pozłacanej, srebrnej blachy. Koncentracja złota wokół obrazy mówi pielgrzymowi, że oto tutaj jest Dom Złoty i Brama do Nieba. Istnieje opinia, że obraz Matki Bożej Tuchowskiej był najpierw noszony w feretronie. Obecnie obrazu nie zdejmuje się z ołtarza, chyba, że do konserwacji i gdy zagraża jakieś niebezpieczeństwo. Wyniesiono go również bardzo uroczyście do kaplicy polowej, podczas dnie milenijnego 10. VII. 1966 roku. Wtedy to celebrował przed nim uroczystą sumę i przemawiał do 30 tysięcy ludzi, ks. arcybiskup metropolita krakowski Karol Wojtyła Jan Paweł II.

Koronacja obrazu

Wspomnienie rocznicy koronacji jest istotnym elementem sanktuaryjnego kalendarza. Corocznie przybywają do sanktuarium rzesze pielgrzymów z kraju i z zagranicy. Kult na Lipowym Wzgórzu żyje. Pani Ziemi Tarnowskiej nosi papieskie korony od 1904 roku.

Rok 1904 był w Kościele katolickim rokiem jubileuszowym. Uroczyście obchodzono 50. rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Mari Panny . Proklamowany przez papieża Piusa X „Jubileusz Mariański” sprawił, że Kościół w tym okresie w szczególności zajmował się tematyką maryjną. Wtedy to zrodziła się myśl, by ukoronować łaskami słynący obraz w Tuchowie. W lutym 1904 r. zasięgnięto opinii w Rzymie jak zabrać się do przeprowadzenia sprawy. Jak podają dokumenty w dniu 11 kwietnia 1904 r. ówczesny rektor klasztoru w Tuchowie o. Józef Palewski zwrócił się z prośbą do konsystorza tarnowskiego aby zbadał i potwierdził akta dotyczące historii cudownego obrazu i łask przy nim otrzymanych . Konsystorz biskupi w Tarnowie dnia 22. kwietnia tegoż roku wyznaczył specjalną komisję, która miała zająć się zbadaniem sprawy. Podczas dwóch sesji 25. i 29. kwietnia 1904 r. komisja zbadała zachowane dokumenty z przeszłości i stwierdziła autentyczność ówczesnych wydarzeń o charakterze cudownym. W dniu 24. maja, po potwierdzeniu akt przez bp L. Wałęgę, rektor kościoła Panny Maryi w Tuchowie o. J. Palewski wniósł prośbę do Kapituły Bazyliki Watykańskiej o pozwolenie na koronację obrazu. Prośbę tę, oprócz bpa L. Wałęgi, podpisali: kard. Jan Puzyna, biskup krakowski; abp Andrzej Szeptycki, metropolita lwowski obrz. Greckiego; bp Anatol Nowak, sufragan krakowski; hr. Andrzej Potocki, namiestnik Galicji; hr. Stanisław Tarnowski, prezes Akademii Umiejętności w Krakowie; Edmund Krzymuski, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego; ks. Jan Fijałek, rektor Uniwersytetu Lwowskiego; oraz wielu kanoników łacińskich kapituł katedralnych z Krakowa, Tarnowa, Przemyśla i Lwowa . Dnia 6 lipca 1904 r. kapituła watykańska zezwoliła na ukoronowanie cudownego obrazu w Tuchowie, wyznaczając na koronatora ówczesnego ordynariusza tarnowskiego bpa Leona Wałęgę. Biskup Leon nie krył swojego wielkiego zaangażowania w to przedsięwzięcie. W otwartym liście do diecezjan pisze: „Jeśli mi Pan Bóg pozwoli doczekać tej uroczystości, będzie to chyba najpiękniejszy dzień w moim życiu” . I tak się stało. W pierwszą niedzielę października 1904 r. odbyła się w Tuchowie uroczysta koronacja cudownego obrazu Matki Bożej. W uroczystej liturgii uczestniczyło ok. 130 tys. wiernych. Warto dodać, że cały ówczesny powiat tarnowski liczył ok. 107 tyś. mieszkańców . Msza koronacyjna odbyła się na placu na lewym brzegu rzeki Białej, gdyż dziedziniec i okolice sanktuarium nie mogły pomieścić tak licznej rzeszy pielgrzymów.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 1 października. Na koronację przybyli czterej biskupi obrządku łacińskiego: św. Józef Bilczewski - metropolita lwowski , św. Sebastian Pelczar – biskup ordynariusz przemyski , bp. Karol Józef Fischer – biskup sufragan przemyski oraz bp. Leon Wałęga – ordynariusz tarnowski oraz koronator cudownego obrazu, a także metropolita lwowski obrządku greckiego bp Andrzej Szeptycki. W uroczystości brało udział ok. 150 kapłanów. Po kazaniu sługi bożego o. Barnarda Łubieńskiego CSsR cudowny obraz Matki Bożej Tuchowskiej został zdjęty z ołtarza i w uroczystej procesji wśród bicia dzwonów i huku moździerzy przeniesiony na plac koronacyjny do wielkiego namiotu. Tam trwało modlitewne czuwanie aż do samej koronacji . „Po ukończeniu nabożeństwa, gdy piękny i pogodny zapadł wieczór, na znak dany z moździerza w oknach domów miasteczka i okolicznych wiosek zajaśniała iluminacja, a na okolicznych wzgórzach zapłonęły ognie. Ognie sztuczne wylatywały w górę ku niebu, a niebo ze swej strony świeciło gwiazdami” . Uroczystość koronacji odbyła się następnego dnia w niedzielę. Na łamach „Chorągwi Maryi” relacjonowano: „Już ze świtem rozpoczęły się Msze święte przed cudownym obrazem, a miejsce koronacji było w tym dniu olbrzymim kościołem, którego sklepieniem było pogodne niebo, oświecone promieniami słońca, co swem jesiennem ciepłem ogrzewało tłumy zebranych.[…] Tymczasem napływały coraz to nowe rzesze wiernych;to też, gdy o godz. 10.30 księża Biskupi przyjechali na plac koronacyjny, już było tamże zebranych około 130.000 wiernych.[…] Kiedy ks. Metropolita, przybrany w szaty pontyfikalne, zasiadł na tronie po stronie Ewangelii, ks. biskup Wałęga rozpoczął obrzędy, poprzedzające koronację. A gdy poświęcił korony, złożone na srebrnej tacy, ogłoszono wiernym odpust zupełny, nadany z powodu koronacji przez Stolicę Apostolską” . Jak podają kroniki, sam moment włożenia koron był bardzo wzruszający. „Podczas całej powyżej opisanej ceremonji słychać było głośne łkania zebranych, którym serca z miłości ku Matce Najświętszej płaczem radości wezbrały” . Tego dnia ordynariusz tarnowski złożył insygnia władzy pasterskiej i oddał w opiekę Tuchowskiej Matce całą swoją diecezję. Podczas koronacji nastąpił także udokumentowany później cud uzdrowienia chorej na oczy dziewczynki.


św. Gerard Majella

Od 13 kwietnia 2010 w sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie wprowadzone zostało specjalne nabożeństwo do św. Gerarda Majelli w intencji matek w stanie błogosławionym i ochrony życia dzieci poczętych. Nabożeństwo odbywa się w bocznej kaplicy świętych i błogosławionych redemptorystów w każdy wtorek pod koniec całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Po nabożeństwie odprawiana jest Msza św. wieczorna o 18.30 przed cudownym obrazem Matki Bożej Tuchowskiej.
W czasie tego specjalnego nabożeństwa polecamy Bogu zwłaszcza te kobiety, które przeżywają problemy zdrowotne w okresie ciąży, a także intencje tych małżeństw, które mają trudności w poczęciu dzieci, a pragną wyprosić potomstwo przez orędownictwo św. Gerarda, patrona i opiekuna matek.
W celu promowania tego nabożeństwa zostały przygotowane specjalne banery przy sanktuarium oraz małe obrazki z różnymi modlitwami na odwrocie: modlitwa nowożeńców, modlitwa małżonków o dar potomstwa, modlitwa matki w stanie błogosławionym, modlitwa matki w zagrożeniu ciąży, modlitwa matki z dzieckiem oraz modlitwa w różnych potrzebach.
Jeżeli te intencje są ci bliskie i pragniesz włączyć się w tę inicjatywę modlitewną, to serdecznie zapraszamy do wzięcia w niej udziału. Przekaż tę wiadomość także twoim znajomym, zwłaszcza tym, którzy o taką modlitwę kiedykolwiek cię prosili.
Jeśli chcesz przedstawić swoją prośbę podczas tego nabożeństwa, możesz ją wrzucić do specjalnej skrzynki w kościele lub przesłać na adres: gerard@redemptor.pl
Załączniki
DSC_8135iko.JPG
DSC_8135iko.JPG (43.02 KiB) Przeglądane 9275 razy
20110816617.jpg
20110816617.jpg (39.07 KiB) Przeglądane 9275 razy
MBTuchowska.jpg
MBTuchowska.jpg (74 KiB) Przeglądane 9275 razy
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 366
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

Re: Matka Boska Tuchowska

Postprzez katarzynakobuszewska » 18 lip 2014, o 08:27

Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje. Pozdrawiam serdecznie
Avatar użytkownika
katarzynakobuszewska
 
Posty: 74
Dołączył(a): 11 lis 2013, o 21:01


Powrót do Teologia i symbolika poszczególnych ikon

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron