Z życia Drogi Ikony - 5 września 2013

Z życia Drogi Ikony - 5 września 2013

Postprzez ikonnik » 12 wrz 2013, o 09:12

Drodzy Ikonnikczki i Ikonnicy,
Szanowni Przyjaciele Drogi Ikony,

Czas letniego wypoczynku i letnich zaangażowań już minął, pozostały po nich dobre wspomnienia i - mam nadzieje - jeszcze większy zapał do pracy. Dlatego pragnę Was zachęcić do kontynuacji, rozwoju i pogłębiania Waszego duchowo-warszatatowego doświadczenia na "drodze ikony". W związku z tym przygotowaliśmy obfitą ofertę dla wszystkich, dla których ikona, twórczość i złączona z nią modlitwa stały się - lub chcą aby się stały - azymutem codziennego podążania.

1. Zaczniemy od wspólnego spotkania przy okazji otwarcia wystawy "Święci Cyryl i Metody w ikonie współczesnej. 1150. rocznica misji Braci Sołuńskich w Europie". Będzie to prezentacja kilkunastu ikon twórców zebranych wokół naszej pracowni. Wystawie będzie towarzyszyła prelekcja o. Marka Blazy SJ nt. aktualności misji świętych Patronów Europy. Otwarcie wystawy nastąpi 8 września o godz. 19.00 w Galerii "Anielska" przy kościele parafialnym Matki Boż ej Królowej Aniołów w Warszawie Bemowo na ul. ks. Br. Markiewicza 1. Zaproście również Waszych przyjaciół i znajomych. (W załączniku znajdziecie awers i rewers zaproszenia)

2. Na naszej stronie internetowej, w zakładce "Propozycje", znajdziecie najnowsze jesienno-zimowe "oferty", do których skorzystania serdecznie zapraszamy. Dla początkujących proponujemy podstawowy kurs rysunku ikonograficznego (kurs 1-stopnia) oraz podstawowy kurs ikonopisania (kurs 1-stopnia). Dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych proponujemy bogatą gamę warsztatów tematycznych: Ikona św. Mikołaja z Miry, Ikona św. Anny z Maryją oraz Ikona Chrystusa uzdrawiającego niewidomego. Ponadto, uruchamiamy nową propozycję: kurs rysunku 3-stopnia, poświęcony kanonicznej i malarskiej analizie podstawowych elementów i detali ikonograficznych. I, jak zwykle, dla wszystkich chcących doskonalić swój warsztat, przygotowaliśmy warsztaty pozłotnicze w technikach na mikstion i na pulment.

Szczegóły wszystkich propozycji jak i trybu zapisów znajdziecie na stronie:
http://drogaikony.blogspot.com/p/propozycje.html

Przypominam i proszę: w sprawie zapisów na poszczególne warsztaty NIE WYSYŁAJ maila na zasadzie "odpowiedz" na ten list. Adres, NA JAKI NALEŻY PRZESYŁAĆ zgłoszenia, to: info.drogaikony@gmail.com

Na adres info.drogaikony@gmail.com możecie również kierować zapytania w sprawie zakupienia gruntowanych podobrazi do pracy własnej.

3. Letnie warsztaty, prowadzone w plenerze oraz w naszej warszawskiej pracowni, zaowocowały ciekawym materiałem reportażowym. Relacje te częściowo zostały już opublikowane na naszej stronie a także zostały udostępniane są na naszym profilu na facebooku - tam w galerii zdjęć znajdziecie obfite fotorelacje z przebiegu poszczególnych propozycji. W kolejnych dniach na blogu pojawią się kolejne.
Wystarczy wejść na stronę główną:
http://drogaikony.blogspot.com
oraz na nasz facebookowy profil:
https://www.facebook.com/pages/Droga-Ik ... 1590490315

Zachęcamy do "polubienia" strony na facebooku, abyście byli na bieżąco ze wszystkimi "newsami" i propozycjami. Miło będzie i z pożytkiem dla wielu, jeśli zechcecie zaprosić do "lubienia" również Waszych facebookowych znajomych.

4. Od września mamy nadzieję ponownie ruszyć na naszym blogu z publikacją komentarzy do ikon "świątecznych i kalendarzowych", zgodnie z przypadającymi wspomnieniami świętych oraz uroczystości kościelnych. Podobnie mamy nadzieję na wznowienie cyklu podróżniczo-historycznego, zaznajamiającego z kulturą chrześcijańskiego Wschodu. Zachęcamy do lektury i życzliwego przyjęcia nowych publikacji.
Materiały archiwalne, dotąd opublikowane na naszej stronie, znajdziecie w zakładce "Czytelnia":
http://drogaikony.blogspot.com/p/czytelnia.html

5. Chcę również ponowić moje zaproszenie i apel do włączenia się w redakcję naszego drogoikonowego bloga poprzez zgłaszanie a następnie, po akceptacji, realizowanie ciekawych pomysłów, które przyczyniłyby się do poszerzenia wiedzy ogólnej i warsztatowej z dziedziny ikonografii i szeroko pojętej kultury ikony. W sprawie gotowości współpracy i dzielenia się pomysłami proszę pisać na mój adres (z którego wysłany jest ten mail).

6. Z racji pojawiających się i kierowanych do mnie licznych pytań natury teoretycznej i praktycznej - i mojej osobistej niemożliwości im zadośćuczynienia - myślę że dobrze i bardzo owocnie byłoby stworzenie i uruchomienie forum internetowego sprzężonego z naszą strona, gdzie moglibyśmy wspólnie dzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą, zarówno warsztatową jak i teologiczno-historyczną dotyczącą ikony i ikonopisania. W związku z tym prosiłbym, aby ktoś, kto ma pojęcie jak takie forum stworzyć i podczepić pod naszą stronę, napisał do mnie lub poradził do kogo w tej sprawie się zwrócić. Potraktujcie tę moją prośbę jako składową powyższego apelu o aktywne włączenie się we wspólną sprawę. (Pamiętajcie na słowa Pana Jezusa przytoczone przez św. Pawła, że "więcej jest radości w dawaniu aniżeli w braniu").

Wszystkim Wam życzę radosnego i owocnego wejścia w nowy rok modlitwy i pracy. Niech ikona - obraz który niesie w sobie prawdę, dobro i piękno - wskazuje Wam drogę do Tego, który jest prawdziwym Obrazem Boskiego Ojca.

Pozdrawiam serdecznie,
o.Jacek Wróbel SJ
Avatar użytkownika
ikonnik
 
Posty: 44
Dołączył(a): 11 wrz 2013, o 13:03
Lokalizacja: Rzym/Warszawa

Powrót do Ogłoszenia z Drogi Ikony

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość