Pracownia Temper - nieco inne podejście

Tu możesz podzielić się własną pracą, osiągnieciami, przemyśleniami...

Pracownia Temper - nieco inne podejście

Postprzez Ewa Pracownia Temper » 11 lut 2015, o 10:14

Witam serdecznie.
Zapraszam do zapoznania się z moja twórczością. Nazywam się Ewa Kociuba, jestem konserwatorem dzieł sztuki i malarką. Zajmuję się tworzeniem ikon i kopii dzieł sztuki. W swoich pracach wykorzystuję doświadczenia konserwatorskie i zamiłowanie do eksperymentowania z techniką. W portfolio można zobaczyć większość moich relizacji:
http://www.pracowniatemper.pl/portfolio
Tym czasem pochwalę się kilkoma moimi ulubionymi ikonami i kopiami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam
Ewa Kociuba
Avatar użytkownika
Ewa Pracownia Temper
 
Posty: 27
Dołączył(a): 11 lut 2015, o 09:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Pracownia Temper - nieco inne podejście

Postprzez Evagelia » 11 lut 2015, o 21:10

Witaj, a czemu 'nieco inne podejscie?' Ikony I kopie bardzo interesujące, mam nadzieje że chętnie będziesz się dzielić swoimi doswiadczeniami! Pozdrowienia: )
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Re: Pracownia Temper - nieco inne podejście

Postprzez Ewa Pracownia Temper » 12 lut 2015, o 14:09

Nieco inne podejście polega na tym, że maluję ikony starając się jednocześnie odtworzyć stan zachowania - zniszczenia i pierwotną technikę malarską - sposób malowania, fakturę itd. Nie miało to bynajmniej zabrzmieć jak przechwałka :) Po prostu nieczęsto widuję takie podejście, a chętnie też nauczę się czegoś nowego na forum.
Avatar użytkownika
Ewa Pracownia Temper
 
Posty: 27
Dołączył(a): 11 lut 2015, o 09:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Pracownia Temper - nieco inne podejście

Postprzez Elzbieta » 12 lut 2015, o 14:39

Mnie sie podobają Twoje ikony, szczególnie te postarzone, lubie takie i gratuluję talentu
Elzbieta
 
Posty: 40
Dołączył(a): 5 sie 2014, o 09:55

Re: Pracownia Temper - nieco inne podejście

Postprzez Evagelia » 12 lut 2015, o 14:56

..
Ostatnio edytowano 19 lis 2015, o 12:41 przez Evagelia, łącznie edytowano 1 raz
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Re: Pracownia Temper - nieco inne podejście

Postprzez Ewa Pracownia Temper » 12 lut 2015, o 18:00

Używam głównie historycznych pigmentów - kolorów, adekwatnych do daty powstania. Po analizie konkretnej ikony decyduję jaki zestaw wybieram. Do wykończeniówek często używam współczesnych pigmentów. Chociaż tak na prawdę umówmy się... kto jeszcze 'hoduje bazyliszka" - tzn. wiesza miedziane blachy nad parami octu, aby uzyskać grynszpan? Albo ukręca sobie biel ołowiową fundując raka płuc? Przecież wszystkie dostępne pigmenty to tak na prawdę syntetyki.

Obrazek
Avatar użytkownika
Ewa Pracownia Temper
 
Posty: 27
Dołączył(a): 11 lut 2015, o 09:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Pracownia Temper - nieco inne podejście

Postprzez Evagelia » 12 lut 2015, o 20:52

...
Ostatnio edytowano 19 lis 2015, o 12:41 przez Evagelia, łącznie edytowano 1 raz
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Re: Pracownia Temper - nieco inne podejście

Postprzez Ewa Pracownia Temper » 13 lut 2015, o 08:43

Nie ma problemu pytaj pytaj :)
Dla konkretnego obrazu wybieram konkretną paletę - tzn. analizuję jakie pigmenty były używane oryginalnie, odtwarzam tą paletę i zawężam ją maksymalnie. Jest to tylko podejście intuicyjne, bo brak takich danych. Przekonałam się, że użycie tych właściwych pigmentów ma duże znaczenie kiedy robiłam kopie muzealne. Kiedy maluje się ze zdjęcia z internetu, lub nawet kilku to występuje dużo różnic i przekłamań kolorów, trudno to nawet zweryfikować bo nie wiadomo do końca, która wersja jest najbliższa oryginałowi. Kiedy malowałam w muzeum - face to face z XV-wiecznym oryginałem dopiero zobaczyłam różnicę i przekonałam się, że użycie niewłaściwego pigmentu od razu psuje obraz i razi swoją obcością i że tylko użycie tych właściwych gwarantuje dobre rezultaty, ale to głównie w przypadku kopii. Nie uważam, że to jest jedyny właściwy sposób, ale po prostu lubię tak pracować. W technice enkaustycznej nie maluję, kiedyś próbowałam, ale to zdecydowanie nie dla mnie.
Avatar użytkownika
Ewa Pracownia Temper
 
Posty: 27
Dołączył(a): 11 lut 2015, o 09:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Pracownia Temper - nieco inne podejście

Postprzez Mati2016 » 15 mar 2016, o 08:52

Czy jest Pani aktywna ciągle na forum?

Od jakiegoś czasu piszę ikonę MB Częstochowskiej, i chciałbym aby Pani spojrzała na nią swoim fachowym okiem :)
Mati2016
 
Posty: 3
Dołączył(a): 9 mar 2016, o 11:16


Powrót do Moje ikonopisanie - twórcy indywidualni

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości