początki - beatazu

Tu możesz podzielić się własną pracą, osiągnieciami, przemyśleniami...

początki - beatazu

Postprzez beatazu » 5 sty 2015, o 18:02

Hej!

oto pierwsza ikonka z jaką się zmierzyłam

mandylion.jpg
Mandylion (czerwiec 2014)
mandylion.jpg (155.9 KiB) Przeglądane 9501 razy
beatazu
 
Posty: 9
Dołączył(a): 3 sty 2015, o 17:07

Re: początki - beatazu

Postprzez beatazu » 5 sty 2015, o 18:04

a to druga moja próba :)

Wiem, że Pneumatofora to nie jest typowe przedstawienie ikony, ale to miał być prezent i tematycznie/estetycznie najbardziej akurat to pasowało

pneumatofora.jpg
Pneumatofora (lipiec-sierpień 2014)
pneumatofora.jpg (254.19 KiB) Przeglądane 9500 razy
beatazu
 
Posty: 9
Dołączył(a): 3 sty 2015, o 17:07

Re: początki - beatazu

Postprzez Elzbieta » 6 sty 2015, o 12:43

Podziwiam i gratuluję, wiem, że się dopiero uczysz, druga Twoja praca zainspirowała mnie i postaram się z nią "zmierzyć".
Elzbieta
 
Posty: 40
Dołączył(a): 5 sie 2014, o 09:55

Re: początki - beatazu

Postprzez beatazu » 6 sty 2015, o 15:17

Dziękuję :)

Uczę się i nastawiam się na naprawdę dłuuuuuuuugą naukę. Nie spieszno mi. Oczywiście chciałabym móc tworzyć coś obiektywnie pięknego, ale obecnie cieszę się samym procesem pracy nad ikoną. Trochę tak jak w wędrowaniu liczy się sama droga bardziej niż cel. Oczywiście wiele razy frustruje mnie mój brak umiejętności, ale staram się radzić sobie z tym :)
beatazu
 
Posty: 9
Dołączył(a): 3 sty 2015, o 17:07

Re: początki - beatazu

Postprzez zephyr7 » 9 sty 2015, o 17:36

Gratuluję wytrwałości. Namalowałeś dwie piękne prace - obrazy inspirowane ikoną.

Teraz pora na ikonę :)

Spróbuj namalować kopię reprodukcji starej ikony. Najpierw kilka razy narysuj tą ikonę. Zwróć uwagę na oczy, powieki, nos, usta, itp.

A przede wszystkim: na linie - na łuki, które budują całość. To właśnie linia nadaje dynamikę w ikonie, nie ma w niej linii rozedrganych, nieregularnych - wszystko jest wyważone i płynne.
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Re: początki - beatazu

Postprzez Elzbieta » 10 sty 2015, o 15:00

Hmmm, zephyr7-przejrzałam tę stronkę i nie mogę znalezć Twoich prac, a jestem bardzo ciekawa , szczególnie tej pierwszej "ikonki"
Elzbieta
 
Posty: 40
Dołączył(a): 5 sie 2014, o 09:55

Re: początki - beatazu

Postprzez beatazu » 11 sty 2015, o 20:59

Dziękuję za rady zephyr7 :) Z tymi liniami to faktycznie wyzwanie jest. Dużo we mnie rozedrgania, to prawda. Myślę jednak, że z czasem to się uspokoi... może :)

Jeżeli uda mi się popełnić kolejne inspirowane malarstwem ikonograficznym prace, to też się będę cieszyć, bo cieszy mnie proces. Nie musi to być ikona sensu stricte, ale bardzo dobrze jest wiedzieć co jest czym i do czego można zmierzać. Także każda uwaga naprowadzająca na pewien kierunek, jest cenna :)
beatazu
 
Posty: 9
Dołączył(a): 3 sty 2015, o 17:07

Re: początki - beatazu

Postprzez Krzysztof » 12 sty 2015, o 14:30

Po pierwsze kreska. Ćwicz rękę w rysunku. Weź dobry rysunek jednego elementu (np. ze strony Pracowni Św. Andrzeja http://www.atelier-st-andre.net/en/page ... style.html) i ćwicz. Ołówkiem czy pędzlem (dobry jest czarny tusz) najpierw kreski, fale, spirale czy okręgi - jeden przy drugim - potem oczy, usta, nos, uszy, dłonie, stopy - jak najwięcej. Potem całe oblicza, szaty, górki. Wyćwicz rękę tak, żeby łuk kreślony w prawo i kreślony w lewo był perfekcyjny - cieniutki na końcach i najgrubszy w środku - litera C i jej lustrzane odbicie, i łuk na górze i łuk na dole.
Po drugie nauka pisania ikon wymaga relacji mistrz - uczeń. Bez tego brnie się na manowce. Dlatego bardzo dziękuję forumowiczom za korekty prac bo tylko w ten sposób można zobaczyć swoje błędy. Śmiało przedstawiaj tu swoje prace.
I po trzecie modlitwa, pokora i pracowitość. Ogromną pułapką jest próżny samozachwyt nad sobą. Gdy gdoś poświęca czas na korektę czyli konstruktywną ocenę ikony, to nie ocenia ikonopisa. Uwagi, rady i wskazówki są bezcenne i za to trzeba dziękować, a wdzięczność najlepiej wyrazić w modlitwie :-)
Po czwarte jeśli czerpiesz wiedzę z wielu źródeł to pamiętaj, że istnieje wiele, często wykluczających się, receptur na grunt, sankir, werniks, medium .... praktycznie na wszystko. Nie próbuj wszystkiego bo stracisz czas i energię.
Jeśli w pobliżu nie masz pracowni to możesz skorzystać z lekcji pracowni Św. Andrzeja http://www.atelier-st-andre.net/fr/page ... sapas.html. Płytka idzie tydzień.
Bardzo, bardzo polecam konferencje, które przygotował ks. dr hab. Dariusz Klejnowski-Różycki viewtopic.php?f=23&t=445
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 366
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

Re: początki - beatazu

Postprzez beatazu » 12 sty 2015, o 23:21

Wielkie dzięki za rady i za linki! :)
beatazu
 
Posty: 9
Dołączył(a): 3 sty 2015, o 17:07

Re: początki - beatazu

Postprzez Evagelia » 15 sty 2015, o 08:55

...
Ostatnio edytowano 19 lis 2015, o 12:42 przez Evagelia, łącznie edytowano 1 raz
Evagelia
 
Posty: 189
Dołączył(a): 17 wrz 2013, o 10:05

Następna strona

Powrót do Moje ikonopisanie - twórcy indywidualni

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron