Bozena

Tu możesz podzielić się własną pracą, osiągnieciami, przemyśleniami...

Bozena

Postprzez Bozena Juszkiewicz » 11 lis 2015, o 12:28

Witajcie. Chciałam pokazać wam kilka moich prac, które były pisane bez czyichśkolwiek wskazówek czy prowadzenia Dlatego tym bardziej zależy mi na krytyce - co powinnam zmieniać, nad czym pracować. Będę wdzięczna za wszystkie uwagi. Wszystkie złocenia robiłam szlagmetalem na mikstionie 3h, choć prawdziwego złota na pulmencie już również dwa razy próbowałam, ale szlifowanie mi kompletnie nie wyszło. Pewnie dlatego, że zamiast profesjonalnego agatu, próbowałam sobia sama zrobić z jakichś korali.
Załączniki
Szkaplerzna.jpg
MB Szkaplerzna w typie MB Śnieżnej, lewkas, tempera jajowa, werniks na szelaku
(Ona wca nie jest taka czarna, jak wygląda na zdjęciu - to jest ciemny granat)
Wlodzimierska.jpg
MB Włodzimiersska, lewkas, tempera jajowa, szelak
Wlodzimierska.jpg (323.33 KiB) Przeglądane 6466 razy
Eleusa.jpg
Eleusa, lewkas, tempera jajowa, szelak
chrzest.JPG
Chrzest Pański, lewkas, tempera, szelak
chrzest.JPG (357.57 KiB) Przeglądane 6466 razy
Ostrobramska.jpg
Matka Boska Ostrobramska, lewkas, tempera, werniksowane szelakiem
Bozena Juszkiewicz
 
Posty: 7
Dołączył(a): 9 lis 2015, o 11:36

Re: Bozena

Postprzez Adrian » 28 lis 2015, o 17:27

Witam! Trochę mnie dziwi, że nikt jeszcze nie zabrał głosu, dlatego ją, choć początkujący, odezwę się pierwszy.

1. Ikonę Królowej i Ozdoby Karmelu Pani pewnie wzorowała na cudownym wizerunku z Czernej. Pani ikona wyszła pięknie, ale należy pamiętać, że obraz z Czernej nie jest ikoną i nie jest malowany według kanonów (olej na blasze, swobodny rysunek itd). To wyobrażenie, podobnie jak setki innych wizerunków Maryi w Polsce jest wzorowanych na ikonie Salus Populi Romani, znajdującej się w Santa Maria Maggiore w Rzymie.
Virgin_salus_populi_romani.jpg
Salus Populi Romani
Virgin_salus_populi_romani.jpg (420.47 KiB) Przeglądane 6404 razy

Ale ogólnie efekt ciekawy.
2. W ikonie Matki Bożej Włodzimierskiej trochę nie pasuje prawe oko, tak jakby niewyraźne, zakazane, jakby Pani "wyjechała" pędzlem.
3. W ikonie chrztu Pańskiego, rumieńce na twarzy Jezusa są chyba za mocne. W efekcie wygląda jak poparzony.

Ogólnie mi się podobają. Proszę się nie martwić, że za późno na pisanie. Pragnienie pisania ikon pochodzi tylko od Boga, i nigdy nie przychodzi za późno lub za wcześnie, lecz wtedy, kiedy On uzna za stosowne. Ja na przykład jestem w II klasie gimnazjum, w styczniu konczę dopiero 15 lat, i ikona już teraz mnie porwała. Może Bóg chce, żebym tym się zajmował zawodowo, a może chce, żebym się tym nacieszył zanim..., bo czasy mamy takie jakie są. Nie wiem czym kierował się Jezus, ale też nie wnikam w to, bo najważniejsze, by przyjąć ten dar i go rozwijać, i dziękować Mu za to. Oprócz tego, żeby to robić dobrze, trzeba nie umiejętności ani talentu, lecz Bożej łaski. Więc ufność trzeba pokładach w Nim i prosić, aby poprowadził rękę, a On zatroszczy się o resztę. Pamiętam, że już dlugi czas temu chciałem zacząć pisać sam, bez niczyjej pomocy, ale cały czas coś było na przeszkodzie. Nie umiałem znaleźć środków na pędzle, pigmenty czy deski, a kiedy moja obecna nauczycielka się mną zaopiekowała, wszystkie te rzeczy dosłownie spadły z nieba. Ikona też przybliżyła mnie do Boga - długo byłem podtruty herezjami protestantów, wahalem się, czy aby oni nie mają racji. Podczas pracy nad ikoną zrozumiałem, kto kłamie a kto mówi prawdę, i moja wiara gwałtownie wzrosła. Zaczynam lepiej zrozumieć niektóre wydarzenia z mojego życia, i odkrywam Bożą obecność w tych wszystkich momentach, trudnych i radosnych.

Pani życzę dalszego rozwoju i opieki Matki Bożej i św. Łukasza, pierwszego ikonografa. Bóg na pewno pokieruje wszystkim, nie ma się czym martwić!
Ikona to nie obraz, ikona, to takie okno, przez które my spoglądamy na tamten świat, a święci na ten

Mój blog o ikonach, malarstwie i starożytnej liturgii: http://malarstwoadrianrum.blogspot.com
Adrian
 
Posty: 47
Dołączył(a): 21 wrz 2014, o 15:50
Lokalizacja: Opole

Re: Bozena

Postprzez hamfast » 2 lut 2016, o 13:15

Witam

Ja napisze tylko, że mam zamiar w tym roku namalować Chrzest Pański, tylko farbami olejnymi.
Ciekawe, jaki będzie efekt ;-)

Z tym, że przy moim tempie prac, będzie to pewnie koniec roku...
hamfast
 
Posty: 72
Dołączył(a): 26 sty 2016, o 10:12


Powrót do Moje ikonopisanie - twórcy indywidualni

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron