Strona 1 z 1

BYDGOSKA AKADEMIA SZTUKI 2013/2014. WYKŁADY

PostNapisane: 24 paź 2013, o 22:57
przez Krzysztof
ze strony http://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl

BYDGOSKA AKADEMIA SZTUKI 2013/2014. WYKŁADY

06.11.2013, godz. 18.00 - dr hab. Renata Rogozińska
„Sztuka ikony - inspiracje we współczesnym malarstwie polskim”


wstęp wolny

Podjęty problem inspiracji ikoną prawosławną, zostanie zaprezentowany na tle przemian, jakie nastąpiły w sztuce XX wieku, kiedy to wizualna wierność rzeczywistości naszych zmysłów przestała być jedynym paradygmatem twórczości artystycznej. Wobec postępującej deformacji natury oraz skłonności do formalizmu, hermetyzmu, eksperymentatorstwa i desakralizacji, ikona objawiła się licznym artystom jako znacząca kontrpropozycja. Unikając naturalizmu, oferowała środki wyrazu przydatne do obrazowania świata, wprawdzie odrealnionego, lecz nie zdezintegrowanego, a przy tym ukazanego w perspektywie metafizycznej.
„Ikony oto najbardziej interesujący przykład malarstwa prymitywnego – powiedział w wywiadzie z 1911 roku dla jednej z rosyjskich gazet malarz Henri Matisse. [...]. Takiego bogactwa barw, takiej ich czystości, bezpośredniości wyrazu, nigdzie dotąd nie widziałem. To największe bogactwo Moskwy. Tutaj należy przyjeżdżać po naukę, gdyż natchnienia trzeba szukać u prymitywów.” Od pierwszej dekady XX wieku ikona - jej właściwości formalne oraz głębia i bogactwo treści nadprzyrodzonych - stała się przedmiotem artystycznych fascynacji, i to zarówno w Rosji, jak i w krajach zachodnich, czego świadectwem jest twórczość Natalii Gonczarowej , Kazimierza Malewicza Michaiła Łarionowa, Wasylija Kandinsky’ego, Paula Klee, Marca Chagalla, Amadeo Modiglianiego, Andy Warhola, Yvesa Kleina, Arnulfa Rainera, Dana Flavina. Szczególnie wiele przykładów artystycznej recepcji ikony spotkać można w Polsce. Podjęte przez autorkę badania dowodzą, że tylko w ostatnim półwieczu recepcja ta miejsce w twórczości co najmniej osiemdziesięciu artystów! Jest to zrozumiałe, jeśli się weźmie pod uwagę, że już u początków naszej państwowości doszło na ziemiach Rzeczpospolitej do spotkania dwóch wielkich tradycji religijno-kulturowych: wschodniej (bizantyjsko-ruskiej) i zachodniej (łacińskiej). Prawosławie było stałym elementem struktury wyznaniowej kraju, w niektórych jego regionach wręcz wyznaniem dominującym.
Podczas wykładu dla uczestników Akademii Sztuki, zostaną pokazane i omówione dzieła demonstrujące różne sposoby odnoszenia się do ikony. Obok znanego powszechnie Jerzego Nowosielskiego, pojawią się artyści tacy jak: Zbigniew Bajek, Jan Berdyszak, Andrzej Bednarczyk, Ignacy Czwartos, Jacek Dłużewski, Krzysztof Klimek, Waldemar Kuczma, Christos Mandzios, Romuald Oramus, Wojciech Sadley, Tadeusz G. Wiktor. Ich twórczość przekonuje, że wbrew spotykanym niekiedy opiniom o skostnieniu ikony, jakoby zastygłej w martwej figurze stylistycznej, stanowi ona rezerwuar kształtów symbolicznych i środków wyrazu prowokujących artystów do rozlicznych transpozycji, przynoszących w efekcie rozwiązania nowatorskie, często wizualnie odległe od pierwowzoru i naznaczone piętnem indywidualizmu.

RENATA ROGOZIŃSKA
Historyk sztuki, etnograf, profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Autorka książek: „W stronę Golgoty. Inspiracje pasyjne w sztuce polskiej w latach 1970-1999” (2002) oraz „Ikona w sztuce XX wieku” (2009), a także wielu artykułów w literaturze fachowej. Specjalizuje się w analizie sztuki inspirowanej tematyką religijną.


20.11.2013, godz. 18.00 - Wacław Kuczma
„Władysław Hasior – artysta fascynujący, artysta szokujący”


wstęp wolny

Galeria Miejska bwa
85-006 Bydgoszcz, ul.Gdańska 20
tel 052/339 30 50
http://www.galeriabwa.bydgoszcz.pl