Witam, przedstawiłem się już w odpowiednim dziale, mam kilka pytań:
1. Mam taki werniks:
http://www.szal-art.pl/werniks-blyszcza ... 1454_4342/będzie dobry do
temper Karmańskiego? W instrukcji jest napisane, aby go rozcieńczać
białym spirytusem, nie chce mi się znowu zamawiać tylko jednej rzeczy, szczególnie że ten biały spirytus jest drogi, wyczytałem że jest on dobrze oczyszczoną terpentyną, to może bym użył
zwykłej terpentyny? Lub czegoś innego? A może werniksować bez rozrabiania? Chcę by ikona była błyszcząca, ale boję się że taki nierozrobiony werniks będzie za gęsty i popęka/będzie brzydko wyglądał.
2a. Mam też szelak
http://www.szal-art.pl/szelak-ciemny-od ... _280_3424/Czy będzie dobry do
zabezpieczenia szlagmetalu? Bo folia już ciemnieje, próbowałem rozrobić ze zwykłym alkoholem, ale taka mieszanka zostawia lekko matowy osad. Poza tym nie znam proporcji, nie mam wagi precyzyjnej, ile tych płatków dać na jeden kieliszek alkoholu?
2b. Wyczytałem że można rozrobić szelak w
denaturacie, mam fioletowy(w całym miasteczku nie ma białego, bo podobno koneserzy nie chcą pić białego), może być fioletowy, czy jakoś go odfiltrować by był biały?
2c. Gdzieś wyczytałem ze można też rozrobić szelak acetonem, jest też dedykowany produkt o szelaku:
http://www.art-konserwacja.pl/rozpuszczalnik-5201/ warto? Może nie będzie przygaszał blasku. A może jeszcze czymś innym da się zabezpieczyć szlagmetal?
Mam też ten spray (zielony)
http://www.apapolska.pl/index.php/start ... /1/80.html , ale on nie jest zbyt błyszczący, do tego przyciemnia kolory.
3. Karmański robi dość dobre tempery, ale niektóre kolory psują, dając za dużo medium(jakiegoś oleju?) i kolory te pozostają delikatnie klejące przez kilkanaście dni(nawet do dwóch miesięcy), prawie tego nie czuć pod palcem, ale boję się że wejdą w interakcję z werniksem. Czekać aż wyschną do końca? Może można coś dodać do farb, luba jakoś wysuszyć je już po nałożeniu?
Dzięki