Czym zabezpieczyć pierwszą ikonę?

Re: Czym zabezpieczyć pierwszą ikonę?

Postprzez Marcin » 1 mar 2016, o 17:33

Moim zdaniem za dużo oleju na raz nakładasz.

Olej twardoschnący delikatnie wmasowujemy w ikonę palcem, ściągając przy okazji nadmiar. Jedną krople oleju rozsmarowujemy na przestrzeni powiedzmy 5x5cm. Ikona nie wchłania go równomiernie, po kilku dniach kiedy warstwa wyschnie pojawią "ubytki" oleju. Wtedy smarujemy kolejną warstwę. i tak do skutku, później można olej szlifować odpowiednim papierem ściernym np o numerze 1500 ale też z wyczuciem żeby nie pozbyć się malatury :)
Koniecznie też trzeba zabezpieczyć całą ikonę podczas werniksowania aby pyłki nie przyklejały się do lepkiego oleju. Są specjalne osłonki bądź coś bardziej improwizowanego :)
Moja stronka: http://www.marcinkaczmar.pl - serdecznie zapraszam.
Marcin
 
Posty: 67
Dołączył(a): 27 gru 2013, o 16:27
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Czym zabezpieczyć pierwszą ikonę?

Postprzez Lidia Nowacka » 22 sie 2017, o 13:21

Ojciec, który prowadził warsztaty w Poznaniu polecał Capaplex. Problem w tym, że jest on sprowadzany z Niemiec i trzeba go zakupić w ilościach hurtowych. Ja się zdecydowałam i zakupiłam 7 litrów. Jeden litr mam dla siebie, jeden sprzedałam znajomemu, a pięć litrów mi zostało i chętnie bym odsprzedała. Cena jest niewielka - 34 zł za litr, a starczy na zabezpieczenie wielu ikon. Widziałam jak uczestniczy kursu zabezpieczali swoje ikony na zajęciach, a potem sama robiłam to w domu i mogę powiedzieć, że środek jest łatwy w zastosowaniu i daje bardzo dobry efekt. Stosuje się go następująco: Jeżeli chcemy by malatura pozostała matowa Capaplex mieszamy z wodą w stosunku 1:1, a następnie pokrywamy malaturę cienką warstwą za pomocą płaskiego pędzla. Po wyschnięciu, czyli po około godzinie (zależy od temperatury powietrza, ale można też przyspieszyć schnięcie stosując suszarkę z małym nawiewem) nakładamy drugą warstwę w ten sam sposób i po wyschnięciu ikona jest już zabezpieczona. Jeżeli chcemy uzyskać zabezpieczenie z połyskiem postępujemy tak samo tyle, że nie rozwadniamy Capaplexu.
Przed stosowaniem Capaplexu próbowałam zabezpieczać olivą, ale się nie udało, zostały tłuste plamy. Capalex w odróżnieniu od olivy daje zabezpieczenie powierzchniowe, nie wnika we wszystkie warstwy jak oliva, ale w odróżnieniu od niej jest łatwy w użyciu. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany nabyciem go ode mnie, proszę o kontakt na adres: lidkanowdob@gmail.com. Serdecznie pozdrawiam :-) L. Nowacka
Lidia Nowacka
 
Posty: 1
Dołączył(a): 22 lut 2017, o 17:26

Re: Czym zabezpieczyć pierwszą ikonę?

Postprzez zephyr7 » 28 sie 2017, o 09:34

Pytanie tylko, po co używać dziwnych, niesprawdzonych rzeczy - skoro mamy pod ręką takie, które przetrwały parę setek lat?

Modyfikowana, wodna dyspersja tworzyw sztucznych - to spoiwo raczej niepenetrujące - czy zapewnia dostęp powietrza do malatury?

Prawda, nie ma werniksów idealnych, ale są werniksy sprawdzone:

- olifa i pokosty
- werniks/lakier twardoschnący
- żywice regarlez i ketonowe (syntetyki)

Błysk i mat uzyskuje się przez sposób kładzenia werniksu.
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Poprzednia strona

Powrót do Werniksowanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron