Lapis lazuli z "kamyczka"

Lapis lazuli z "kamyczka"

Postprzez zephyr7 » 15 lip 2014, o 20:30

Witajcie,

Chciałbym zapytać, czy ktoś z Was wie, jak przygotować z grudki minerału lapis lazuli?

Posiadam kilka mocno wybarwionych grudek tego pięknego minerału - jedną z nich skruszyłem w moździeżu na drobny pyłek.

Pigment jest przepiękny - słyszałem, że rozkruszony proszek zalewa się woskiem, a później wyciska w wodzie lub ługu... Czy ktoś z Was wie, jak to się robi???
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Re: Lapis lazuli z "kamyczka"

Postprzez katarzynakobuszewska » 9 sie 2014, o 22:14

Witaj,
znam w teorii ale może ten filmik Ci pomoże - https://www.youtube.com/watch?v=JBzEAt_ynvc
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
katarzynakobuszewska
 
Posty: 74
Dołączył(a): 11 lis 2013, o 21:01

Re: Lapis lazuli z "kamyczka"

Postprzez hania3 » 28 wrz 2016, o 20:33

Robiłam lapis lazuli metodą z filmiku i wyszedł piękny odcień pigmentu. Na marginesie instrukcja jest zgodna z XV wiecznym przepisem Cenino Ceniniego (Rzecz o malarstwie) na otrzymywanie lapisu. Niestety lapis lazuli nie można ucierać i od razu używać. Trzeba wygniatać z ciasta, gdyż naturalne złoża lapisu zawierają piryt, który powoduje zmiany optyczne pigmentu. Metoda wygniatania powoduje, że piryt zostaje w cieście, ale:
- jest niesamowicie pracochłonna i na prawdę można się nabawić odcisków na palcach podczas wygniatania
- bardzo długo trwa- więc zabawa tylko dla zwariowanych pasjonatów :)
- kolor pigmentu zależy od stopnia rozdrobnienia kamienia. Im bardziej utrzesz otrzymany pigment tym bardziej jaśnieje, a wręcz szarzeje. Dlatego w przypadku ultramaryny naturalnej zawsze jest kompromis: drobno utarty ale jasno-szarawo blękitny, albo gruboziarnisty ale intensywny piekny kolor.
- bardzo ciężko skruszyć kamień.
Polecam jeszcze przed kruszeniem w moździerzu sparwdzić czy kamień, nie jest podbarwiany! Jeden z moich kamieni niestety był podbarwiany i po przetarciu alkoholem piękny błękitny kolor zaczął puszczać :) Podobno jest to częsta praktyka.
hania3
 
Posty: 5
Dołączył(a): 28 wrz 2016, o 18:18


Powrót do Pigmenty i technika temperowa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości