Czy można przechowywać medium?

Czy można przechowywać medium?

Postprzez Antoni » 8 lut 2014, o 15:59

Chodzi mi o to, czy po wytworzeniu docelowej mieszanki i złączeniu z żółtkiem, winem i olejem goźdz. można przechowywać w pojemniczku taką emulsję? Jeśli tak, to jak długo? Nie wyschnie, nie zepsuje się? (po to jest chyba olejek goździkowy, by się nie psuło, a wino chyba też troszkę konserwuje...)
Antoni
 
Posty: 94
Dołączył(a): 5 sty 2014, o 21:40

Re: Czy można przechowywać medium?

Postprzez lukaszmatysik » 8 lut 2014, o 16:07

Na właściwości konserwujące wina bym nie liczył, ale olejek właśnie po to się daje aby można było przechowywac... Jeśli wykorzystasz całośc od razu to nie trzeba olejku dawac wcale... (takie też można przechowac ale w lodówce i znacznie krócej)
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy można przechowywać medium?

Postprzez Antoni » 8 lut 2014, o 16:23

A jeśli będę chciał to medium rozjaśniać innym pigmentem, to będzie można przechowywać, nie wiem, np. z tydzień?
Antoni
 
Posty: 94
Dołączył(a): 5 sty 2014, o 21:40

Re: Czy można przechowywać medium?

Postprzez Maria » 8 lut 2014, o 21:30

Ja nie stosuję olejku goździkowego. Parę lat temu spróbowałam i ....nie jestem w stanie znieść tego zapachu. Spoiwo- czyli żółtko i wino, przechowuję tydzień. Kiedy nie maluję, zanoszę do lodówki.
Maria
 
Posty: 221
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 11:19

Re: Czy można przechowywać medium?

Postprzez Antoni » 8 lut 2014, o 21:54

Ok, o to mi chodziło ;) A co do zapachu, dla mnie bardzo ładny, właśnie sobie sączę z olejkiem... kakao :D
Antoni
 
Posty: 94
Dołączył(a): 5 sty 2014, o 21:40

Re: Czy można przechowywać medium?

Postprzez lukaszmatysik » 8 lut 2014, o 22:25

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z tym rozjaśnianiem... Na palecie mieszasz medium z pigmentem (ewentualnie ucierasz jeśli tego wymaga pigment) a przechowuje się czyste...
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Czy można przechowywać medium?

Postprzez Krzysztof » 8 lut 2014, o 23:09

Zdarza mi się pracować na medium 3-4 tygodniowym.
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 366
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

Re: Czy można przechowywać medium?

Postprzez maja » 11 lut 2014, o 15:54

Nie przechowuję medium - nie mam takiej potrzeby. Z medium korzystam max 3 dni, potem robię świeże. Przecież zrobienie medium to chwila a i koszt niewielki. Nie lubię wytrącających się kłaczków pod wpływem olejku goździkowego. Żeby nie było problemów podczas malowania konieczne jest przesączenie takiego medium przez płótno. Nie wszystkie kłaczki osadzają się na dnie, część pływa i bardzo przeszkadza w malowaniu.
Avatar użytkownika
maja
 
Posty: 89
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 15:07

Re: Czy można przechowywać medium?

Postprzez Ewa Pracownia Temper » 12 lut 2015, o 14:43

Jak mawiał mój ulubiony profesor N. od technologii i technik malarskich: 'im starsze spoiwo tym lepsze, a jak zacznie podśmierdywać, to już jest w ogóle super" :)
Do ostatniego etapu jeszcze nigdy nie doszłam, chyba na szczęście. Ja zwykle robię ok 400ml spoiwa i mam je na kilka miesięcy. Gdy dochodzę do połowy słoika, robię nowe, żeby "dojrzewało". Wszystkie mieszanki trzymam w lodowce i nic się nie psuje. Faktycznie - im starsze, tym lepsze. Kilkumiesięczne spoiwo jest doskonale sklarowane - takiego efektu nie uzyskuję nawet przepuszczając świeże spoiwo przez gazę. Na dnie osiada też gęsta frakcja - ta świetnie nadaje się do impastów.
Avatar użytkownika
Ewa Pracownia Temper
 
Posty: 27
Dołączył(a): 11 lut 2015, o 09:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Czy można przechowywać medium?

Postprzez Maria » 12 lut 2015, o 16:24

:o No to mnie zaskoczyłaś. A jak wygląda twoje spoiwo? Jakie robisz proporcje i z czego?
Maria
 
Posty: 221
Dołączył(a): 25 lis 2013, o 11:19

Następna strona

Powrót do Pigmenty i technika temperowa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron