Pigmenty kadmowe

Pigmenty kadmowe

Postprzez maja » 4 paź 2013, o 18:32

Otrzymałam informację, że UE zakazała produkcji pigmentów kadmowych. Sklep EDAN ma już w ofercie dobre pigmenty imitujące kadmowe. Ceny porównywalne. Jeśli jednak ktoś jest bardzo przywiązany do kadmówek powinien zainteresować się kupnem tych, które jeszcze pozostały w sklepach ze starych zapasów.
Avatar użytkownika
maja
 
Posty: 89
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 15:07

Re: Pigmenty kadmowe

Postprzez zephyr7 » 4 paź 2013, o 18:50

Czy można prosić o podanie źródła tej informacji?

W przyjętej dyrektywie 91/338/EEC (Dyrektywa kadmowa) czytamy: "Artist colours [...] are not therefore subject to restrictions of the "Paints" clause of the cadmium directive."

Poza tym, zakaz produkcji w UE nie oznacza jeszcze braków w zaopatrzeniu.

Gdyby rzeczywiście tak było, na forach, stronach W&N rozpętałaby się prawdziwa burza...
zephyr7
 
Posty: 168
Dołączył(a): 3 paź 2013, o 18:11

Re: Pigmenty kadmowe

Postprzez maja » 5 paź 2013, o 00:17

Informacja pochodzi ze sklepu EDAN - wyniknęło to przy okazji składania zamówienia. Pani z Edanu napisała : " wysyłam próbki trzech imitacji żółcieni kadmowych. Unijne przepisy zabraniają produkcji kadmów, więc mamy je tylko do wyczerpania zapasów. Grecki producent przygotował imitację czerwieni i żółcieni kadmowych o bardzo dobrej jakości i trwałości. Proszę wypróbować."
Avatar użytkownika
maja
 
Posty: 89
Dołączył(a): 15 wrz 2013, o 15:07

Re: Pigmenty kadmowe

Postprzez Agnieszka N. » 19 lut 2014, o 23:08

Może to i nie takie złe, że zakazują. Ja na razie kupiłam próbki wszystkich kadmów u Kremera i dopiero się ich uczę - na razie jestem zachwycona oprócz zielonych co są jak zapalona żarówka:)). Ale jak będą zamienniki to kupię próbki i nauczę się od nowa:).

Bez kadmu nie musi oznaczać, że będą gorsze - ktoś ma już bezpośrednie porównanie? Bo chyba tylko tak można będzie coś powiedzieć na pewno.

Kiedyś farby olejne były z dodatkiem ołowiu (starzy malarze ciągle narzekają, że teraz to nie te, co kiedyś:)) a uważam, że te bez ołowiu są bardzo dobre (trochę wolniej schną podobno ale nie mam porównania - ale i nie ciemnieją tak z czasem - też się już nie dowiem, może wnuki moje:))). Może z kadmami będzie podobnie.
Agnieszka N.
 
Posty: 2
Dołączył(a): 22 wrz 2013, o 19:34

Re: Pigmenty kadmowe

Postprzez Marcin » 27 lut 2014, o 19:44

Zauważyliście jaki zapach ma czerwień kadmowa zmieszana z medium? Ewidentnie truskawki, kto by pomyślał, że ta substancja może być trująca.
Myślę, że pigmenty kadmowe nadal będą dostępne ale jako towar "z pod lady" :)
Moja stronka: http://www.marcinkaczmar.pl - serdecznie zapraszam.
Marcin
 
Posty: 67
Dołączył(a): 27 gru 2013, o 16:27
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Pigmenty kadmowe

Postprzez lukaszmatysik » 28 lut 2014, o 00:14

Zawsze można kupic coś spoza UE
Avatar użytkownika
lukaszmatysik
 
Posty: 142
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 21:40
Lokalizacja: Łódź

Re: Pigmenty kadmowe

Postprzez Krzysztof » 17 mar 2014, o 15:07

posty nie w temacie, dotyczące wyboru dostawcy pigmentów zostały wyodrębnione tu:
viewtopic.php?f=25&t=340
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 366
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska

Re: Pigmenty kadmowe

Postprzez Krzysztof » 12 sie 2017, o 21:28

post nie w temacie, dotyczący strony internetowej o pigmentach został wyodrębniony tu:
viewtopic.php?f=10&t=1487&p=3617#p3617
Nic nie jest niczyje bo wszystko jest Boga.
Avatar użytkownika
Krzysztof
 
Posty: 366
Dołączył(a): 14 wrz 2013, o 18:58
Lokalizacja: Polska


Powrót do Pigmenty i technika temperowa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron